Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. september 2019

Európski vedci odhalia, aký dosah má spracovávanie dokumentov komunistických tajných služieb

Európski vedci odhalia, aký dosah má spracovávanie dokumentov komunistických tajných služieb

Vo štvrtok 26. septembra sa v Univerzitnej knižnici v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia o využívaní archívnych dokumentov tajnej polície v štátoch bývalého komunistického bloku.

Na konferencii vystúpia odborní predstavitelia inštitúcií venujúcich sa tejto oblasti zo Slovenska, Nemecka, Poľska, Českej republiky, Slovinska, Rumunska, Lotyšska, Bulharska, Maďarska a Albánska. Budú hovoriť o spracovaní dokumentov komunistických bezpečnostných zložiek, o verejnej diskusii v jednotlivých krajinách, akú ich sprístupnenie vyvolalo, a o tom, aký to malo dosah na verejnú mienku.

Podujatie pri príležitosti 30. výročia pádu komunizmu organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou sieťou úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície. Presný program konferencie nájdete na webovej stránke ÚPN.

V priestoroch Univerzitnej knižnice si od štvrtka môžu návštevníci pozrieť aj výstavu Prísne tajné! Výstava o dejinách ŠtB na Slovensku z dielne ÚPN.

V rovnaký deň sa v Poľskom inštitúte v Bratislave uskutoční aj slovensko-poľská konferencia „1989“. Na podujatí vystúpia Ján Čarnogurský, Radoslav Števčík a Martin Homza zo Slovenska a Łukasz Kamiński, Mateusz Gniazdowski a Maria Papierz z Poľska. Viac informácií o konferencii nájdete na webovej stránke Katedry slovenských dejín FiF UK v Bratislave.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Výstava ÚPN pod názvom Prísne tajné! o dejinách ŠtB na Slovensku. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Odporúčame