Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. september 2019

„Duchovný“ úbožiak

„Duchovný“ úbožiak

V nedeľu (22. 9. 2019) je evanjelium Ježišovým podobenstvom o nepoctivom správcovi (Lk 16,1-13). Majiteľ zistil, že správca podvádza a zle spravuje jeho majetok. Preto sa rozhodol, že správcovi dá padáka. 

(1) Človek by očakával, že správca sa zmení, že oľutuje, že podvádzal, že bude prosiť o odpustenie. Ale nie. On sa nezmenil. Aj budúcnosť si zabezpečuje podvodom. Tak konajú „synovia sveta“. Premena na „synov svetla“ sa nerodí nikdy ľahko. 

(2) „Robte si priateľov z nespravodlivej mamony, aby vás prijali do večných príbytkov!“ Cesta „synov sveta“ však nie je beznádejná. Majetok, hoci aj nespravodlivý, možno použiť ako almužnu na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Takto dobro konajúci môžu nadobudnúť miesto v nebeskom kráľovstve. Vďaka tomu, že konajú dobro (Kodell, 110).

(3) Nezriedka si myslíme, že duchovné je viac ako materiálne. A som presvedčený, že je to pravda. Na druhej strane, niektorí si preto myslia, že ak vedia spravovať duchovné veci, vedia spravovať aj materiálne. A naopak. Ježiš varuje, že to tak byť nemusí. Vždy existuje nebezpečenstvo podriadiť duchovné veci tým materiálnym. A nezriedka si človek ani nevšimne, že pravému Bohu už prestal slúžiť a slúži už len mamone. Hľa, ako sa z „duchovného“ môže stať úbožiak.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým. Nech v nás rastie túžba po večnom živote.

 

Ilustračné foto: express.co.uk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.