Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. september 2019

Slovensko sa cyklisticky prekonalo

Slovensko sa cyklisticky prekonalo

Práve sa skončil 63. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska. V Senici vyhral pri hromadnom špurte úradujúci majster Európy Talian Elia Viviani. Celkovým víťazom sa stal Belgičan Yves Lampaert. 

Slovensko si týmto ročníkom urobilo vo svete cyklistiky dobrú reklamu. Hoci sú naše preteky z pohľadu kategórií na tretej najvyššej úrovni, boli zaujímavé a dramatické. 

Veľkým úspechom bola už len prítomnosť piatich tímov „prvej ligy“, ale tam sa to neskončilo. Lukáš Timko vo vysielaní RTVS na záver dnešnej etapy zhodnotil aj ďalšie pozitíva: napríklad, že počas celých pretekov, ktoré trvali štyri dni, nedošlo k žiadnemu pádu (jeden menší sa stal na konci prvej etapy, ale bol tesne pred cieľom, takže sa nedostal do tímových vysielačiek). Nie je to samozrejmosť a z pohľadu bezpečnosti ide o skvelú vizitku. Pre väčšinu jazdcov zo špičkových tímov je účasť na Okolo Slovenska prípravou na majstrovstvá sveta (ktoré sa začínajú už zajtra a vyvrcholia budúcu nedeľu). Nikto sa nechce zraniť, takže reputácia o hladkom priebehu podujatia dobrému menu pretekov len pomôže. 

Silnou stránkou bola tento rok naozaj zostava. „Mená, ktoré šprintovali v tejto poslednej etape, nám môžu závidieť aj mnohé preteky kategórie World Tour,“ pridal poznámku Lukáš Timko. Narážal na to, že na hlavnej ceste v Senici súperili o víťazstvo Viviani, Démare či Kristoff. 

Samozrejme, treba pochváliť aj Erika Bašku z Bory, ktorý dokázal pri špurte držať „krok“ so svetovou extratriedou. 

Veľkým povzbudením je iste aj množstvo ľudí pri cestách, ktorí vyšli povzbudzovať, hoci vedeli, že okolo nich neprefrčí Peter Sagan. Svedčí to o tom, že povedomie o cyklistike medzi Slovákmi rastie a že po Saganovej ére na cyklistiku nezanevrieme. A pokojne privítame medzi našimi kopcami a dolinami aj iné hviezdy Tour de France. 

Na snímke (TASR – Lukáš Grinaj) víťazi jednotlivých kategórií. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame