Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. september 2019

Arcidiecézna charita chce postaviť útulok, obyvatelia ho nechcú

Arcidiecézna charita chce postaviť útulok, obyvatelia ho nechcú

Časť obyvateľov košickej mestskej časti Juh sa postavila proti úmyslu Arcidiecéznej charity Košice postaviť na Jarmočnej ulici charitný dom pre ľudí bez domova. V metropole východu ich žije približne 800.

Arcidiecézna charita síce spravuje Charitný dom sv. Alžbety na Bosákovej ulici, ale ten už podľa riaditeľa košickej charity Cyrila Korpesia nespĺňa kritériá stanovené aktuálnou legislatívou, a preto hrozí jeho zatvorenie.

Napriek tomu, že nový charitný dom pre 70 ľudí by od sídliska delila štvorprúdová cesta a železničné priecestie, vedenie mestskej časti, ako aj časť obyvateľov nesúhlasí s jeho výstavbou, informovalo Rádio Regina.

„Máme strach o svoj majetok, kvalitu života a bezpečnosť. Nechceme už počúvať neustály krik a hádky okolo svojich bytov a rodinných domov, vyberanie kontajnerov a znečisťovania verejných priestranstiev,“ píše sa v otvorenom liste obyvateľov, ktorí sa obávajú zníženia kvality životného prostredia a narušenia pohody svojho bývania. Proti výstavbe spísali aj petíciu.

„Je tu prirodzený strach, obava. A toto treba prekonať, lebo každé mesto, a zvlášť krajské mesto, tých ľudí bude mať vo svojej kompetencii a musí pre tých ľudí niečo postaviť,“ reagoval pre Reginu riaditeľ charity Korpesio.

Mestskí poslanci ešte na júlovom zasadnutí prenájom pozemkov na štyridsať rokov neschválili. Rozhodol jeden hlas.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček chce ale o téme diskutovať aj naďalej. Opätovne sa plánuje stretnúť s iniciátormi petície, predstaviteľmi charity aj s poslancami a následne nechať o prenájme ešte raz hlasovať.

Tento bod programu je zaradený už na štvrtkové zasadnutie zastupiteľstva.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Vianočné stretnutie pre ľudí bez domova v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach. Foto – TASR/František Iván

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva