Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. september 2019

Prečo Alexandr Vondra nemá rád cyklistov?

Prečo Alexandr Vondra nemá rád cyklistov?

Alexandr Vondra sa po siedmich rokoch vrátil do politiky. Nepríjemne to zaskočilo redakciu Respektu. Napríklad aj zástupcu šéfredaktora Marka Švehlu, ktorý nebol rád, keď sa Vondra dostal do europarlamentu a zasadol tam do výboru pre životné prostredie. No a teraz s ním Švehla urobil rozhovor. Je to dosť bizarné čítanie.

Treba však vedieť, že kedysi v novembri 1989 vznikal Respekt v pražskom byte Alexandra Vondru. Ako píše on sám na FB, „v deväťdesiatych rokoch bol Respekt liberálnym médiom v pôvodnom, najlepšom slova zmysle. Bol tak i môj. Potom sa posunul doľava a veľmi zozelenal. Priznávam, že môj svet je už dosť dlho dosť inde“. Ten rozhovor je však práve preto zaujímavý.

Je tam veľa o bicyklistoch či zelenej politike, ale aj o rodičovi 1 a rodičovi 2, aj o tom, prečo Vondra teraz bráni konzervatívne hodnoty. Švehla Vondrovi vyčíta aj to, že svoju vieru neberie len ako privátne presvedčenie, ale že dokonca aj v politike hovorí o „posvätných hodnotách“. Vtipné je, že na túto výčitku odpovedá Vondra otázkou a v konečnom dôsledku dá správnu odpoveď samotný Švehla.

Obaja nehrajú celkom rovnocennú hru. Švehla totiž berie celý rozhovor smrteľne vážne, akoby jeho misiou malo byť demaskovať Vondru, ktorý nerozumie dnešnému svetu a celkom sa tým skonzervatívnením pokazil. Ten rozhovor je však napokon skôr zábavný. Vondra si síce váži Švehlu ako autora skvelej knihy o Magorovi Jirousovi, no týmto rozhovorom sa skôr baví. Vie, že nemá zmysel presviedčať čitateľov Respektu. Je to iný vesmír.

Na FB ešte Vondra píše: „Je to tak trochu stret dvoch svetov. Svet Respektu je smrteľne vážny, vždy na strane pokroku. Humor ani nadsadenie sa doň príliš nezmestia. Môj svet je fakt dosť iný. Vadí mi, keď sa v mene pokroku začína meniť ľudská prirodzenosť a obmedzuje ľudská sloboda. Samozrejme to však neznamená, že žijem iba diskusiami o cyklistike, mäse a LGBT.“

Alexandr Vondra sa stáva výraznou tvárou ODS. Pred pár rokmi sa dal pokrstiť (aj o tom hovorí v spomínanom rozhovore) a chodieva napríklad v Prahe aj na pochod za život. Ale zároveň nie je radikálne iný, ako bol v osemdesiatych rokoch, keď bol mladým disidentom. Aj vtedy mu mnohí nerozumeli a klopkali si na čelo, prečo si mladý šikovný muž kazí život prácou v disente. A táto poloha človeka, ktorý nejde s davom, je mu zjavne najbližšia.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na historickej fotke z 1. októbra 2001 je Alexandr Vondra s prezidentom Schusterom. FOTO – Štefan Puškáš/TASR

 

Odporúčame