Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. september 2019

Mater dolorosa!

Mater dolorosa!

Na nedeľu 15. 9. 2019 pripadá na Slovensku slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Ako evanjelium možno čítať Simeonovo proroctvo Márii, že jej dušu prenikne meč (Lk 2,33-35). Ján Pavol II. chápe Simeonove slová ako „druhé Máriino zjavenie“ (Redemptoris Mater,16). Prvým zjavením jej bolo oznámené, že sa stane Matkou. Druhým jej bolo oznámené, že sa stane bolestnou Matkou.

Jej Syn bude „znamením, ktorému budú odporovať“. Ako možno uveriť v Spasiteľa, ktorý svoj pozemský život skončí na kríži potupnou smrťou? Ako potom uveriť Ježišovým slovám spásy? 

Ak anjelovo zjavenie Márii je jednou stránkou „mince“ jej poslania pri Ježišovi, Simeonovo zjavenie odhalilo Márii druhú stranu „mince“ jej poslania: bude Mater dolorosa. Ako aj jej Syn je mužom bolesti. Nielen z ukrižovania, ale z každého odmietnutia, nepochopenia, osamelosti. 

Mater dolorosa svojím postojom pri nasledovaní Ježiša je výzvou i príkladom pre každého človeka.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na obrázku Mater Dolorosa – Bartolomé Esteban Murillo

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.