Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. september 2019

V Británii sa začal súd, ktorý rozhodne, či päťročná Tafida dostane šancu ďalej žiť

V Británii sa začal súd, ktorý rozhodne, či päťročná Tafida dostane šancu ďalej žiť

V Londýne sa začal súdny proces, ktorý rozhodne o tom, či päťročné dievčatko ležiace v kóme so zriedkavou chorobou mozgu odpoja lekári od prístrojov napriek nesúhlasu rodičov. 

Tafida Raqeeb je v stave kómy už niekoľko mesiacov po tom, čo dostala krvácanie do mozgu a po respiračnej a srdcovej zástave upadla do bezvedomia. Lekári v londýnskej nemocnici ju odvtedy udržiavajú pri živote za pomoci prístrojov, no tvrdia, že sa z choroby nedostane, a preto by ju bolo v jej najlepšom záujme odpojiť.

Súkromná klinika v Taliansku však ponúka pomoc, a preto rodičia žiadajú súd, aby im dovolil dcéru presunúť do Talianska, kde sú doktori ochotní poskytnúť liečbu. 

„Sme presvedčení, že Tafida by mala dostať šancu žiť a možnosť liečiť sa v nemocnici v Janove, ktorá súhlasí s naším názorom,“ tvrdia rodičia malej Tafidy. „Talianski lekári sú ochotní liečiť ju, ale londýnska nemocnica sa nás snaží zastaviť a odmieta naše právo konať v záujme našej milovanej dcéry.“

Rodičia vravia, že u dievčatka nenastala mozgová smrť a dokáže reagovať, cíti bolesť, pohybuje očami aj ústami.

Jej situácia pripomína dva známe prípady iných britských detí – Charlieho Garda a Alfieho Evansa –, ktorých rodičia takisto žiadali lekárov o presun do zahraničia, kde by mohli podstúpiť experimentálnu liečbu. Tí to však zamietli a obaja chlapci nakoniec zomreli. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Tafida Raqeeb (printscreen/Youtube)

Odporúčame