Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. september 2019

Sulík vyhral bitku, nie vojnu

Sulík vyhral bitku, nie vojnu

Vnútrostranícky súboj v SaS mal cez víkend dve podoby: Richard Sulík si dal najskôr v sobotu väčšinou svojich členov potvrdiť svoju pozíciu lídra, táto demonštrácia jednoty však vyšla následne navnivoč, keď čelní predstavitelia liberálov okolo Ľubomíra Galka a Jany Kiššovej odmietli uznať výsledok kongresu a ohlásili vznik platformy Demokraticé jadro SaS. 

V nedeľu sa hlavní aktéri tvárili, akoby sobota ani nebola, pretože kľúčové je poraziť súčasnú vládu: v tomto duchu vystupoval v RTVS Richard Sulík, ktorý na adresu platformistov nepovedal nič kritické, dokonca v póze veľkorysého víťaza v TA3 vyhlásil, že „demokratická platforma je super“. Ľubomír Galko v TV Markíza by pred členmi SaS vyzeral veľmi zle, keby pokračoval v rétorike zo soboty, aj on teda hovoril o jednotnej SaSke.

Lenže prišiel pondelok, poslanec Jozef Rajtár pokračuje na blogu Trendu útokom na autoritu Sulíka – SaS podľa neho „nemôže byť stranou jedného muža, strana východného a balkánskeho typu“, vraj „sa končí éra veľkých ,machov‘“, ďalej opakuje, že dobrou premiérkou by bola Jana Kiššová a že „nepotrebujeme na zasadaní vlády tlupu ,opičákov‘ dokazujúcich, kto je väčší!“ Rajtár ďalej píše, že zdravé strany potrebujú názorové platformy, problémom je, že táto platforma nemá vlastne iný obsah než „antiSulík“.

Politika má svoje zákonitosti. Keď svojho času zakladal Ivan Šimko v rámci SDKÚ platformu Slobodné fórum, bolo jasné, že ak nezíska väčšinu, bude musieť z Dzurindovej strany odísť. Rovnako keď skupina okolo Miškova a Krajcera založila v SaS Liberálnu dohodu, bolo od začiatku zjavné, že platforma sa časom pretransformuje do iného skupenstva mimo organizmu SaS.

Otázne je, čo sa teraz stane do volieb, lepšie povedané do uzatvárania kandidátky. Richard Sulík má na svojej strane pomerne jasnú väčšinu členov, lenže Galkovo krídlo má väčšinu v Republikovej rade (7 ku 6). Na tomto pomere síl v rade sobotňajší kongres nič nezmenil, čím Sulík nevyriešil svoj kľúčový stranícky problém. Volebná kandidátka SaS, o tú ide teraz totiž najviac, vzniká tak, že Sulík ako predseda prichádza s návrhom jej zloženia, a ten mu musí Republiková rada odobriť. Sulík teda nemôže platformistov potrestať tým, že by im dal nižšie miesta alebo by niektorých postavil mimo kandidátky, pretože inak by mu Galko a spol. kandidátku neschválili. Je možné, že Sulík kalkuluje s tým, že niekoho z platformistických členov Republikovej rady dostane v najbližších týždňoch na svoju stranu a nebude odkázaný na priveľké kompromisy pri skladaní popredných miest kandidátky. 

Ale ak sa tieto vnútorné mocenské pomery v SaSke nezmenia, Sulíkovi neostane nič iné, ako prenechať galkovcom lepšie pozície, než by mu bolo milé. Hneď po voľbách by ho tak čakal opäť rozdelený poslanecký klub zhruba pol na pol. Sulík teda v sobotu vyhral, ale rozkladné procesy nijako nezažehnal.   

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii počas mimoriadneho kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) vo Zvolene 7. septembra 2019. FOTO TASR – Ján Krošlák

Odporúčame

Sulík predstavil ďalšie tváre kandidátky

Sulík predstavil ďalšie tváre kandidátky

Sú medzi nimi starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, spoluorganizátor protikorupčného pochodu Tomáš Popovič, youtuber Ladislav Miko či mladý podnikateľ Polat Elalmis. Sulík tiež povedal, že SaS podpredsedu NR SR už nenavrhne.