Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. september 2019

Obvinenie Fordovej proti Kavanaughovi bolo politicky motivované, priznala jej advokátka

Obvinenie Fordovej proti Kavanaughovi bolo politicky motivované, priznala jej advokátka

Christine Blaseyová Fordová, ktorá pred rokom obvinila sudcu Bretta Kavanaugha zo znásilnenia, chcela obrániť tzv. právo na potrat. Priznala to Fordovej právna zástupkyňa Debra Katzová v prednáške na University of Baltimore v apríli tohto roku. Na videozáznam z tejto prednášky upozornil Ryan Lovelace, reportér National Law Journal, vo svojej novej knihe Search and Destroy: Inside the Campaign against Brett Kavanaugh.

„Som presvedčená, že Christinino svedectvo prinieslo viac dobra, než bola škoda, ktorú republikánski mizogýni spôsobili zvolením Kavanaugha. Za svojím menom už navždy bude mať hviezdičku. Keď vezme skalpel na zarezanie Roe vs. Wade, budeme vedieť, kým je, budeme poznať jeho charakter a čo ho motivuje. Je dôležité, že to vieme, a to bolo súčasťou toho, čo Christine motivovalo,“ povedala v prednáške Katzová.

Lovelace upozorňuje, že Katzová tým priznala politickú motiváciu celého svedectva a že Fordová nebola nestrannou účastníčkou sporu, ako ju spolu s právnym tímom prezentovali počas vypočúvania pred americkým Senátom. „Ak by sme v septembri vedeli to, čo vieme dnes, počas vypočúvania by sa vynorilo na túto tému množstvo otázok,“ povedal Lovelace pre Daily Caller.

Justičný výbor pri americkom Senáte po Kavanaughovom schválení zverejnil 400-stranovú správu z vyšetrovania, ktoré všetky obvinenia proti Kavanaughovi odmietlo ako nepreukázateľné. „Zo separátnych a rozsiahlych vyšetrovaní výboru a FBI vyplýva, že pre akékoľvek tvrdenia o sexuálnom útoku zo strany sudcu Kavanaugha neexistujú žiadne dôkazy,“ uviedla správa.

Bretta Kavanaugha schválil americký Senát za sudcu Najvyššieho súdu 6. októbra minulého roku. Schváleniu predchádzalo búrlivé vypočúvanie zo strany demokratov, ktorí sa tvrdou antikampaňou snažili zabrániť jeho vymenovaniu. Po Neillovi Gorsuchovi sa Kavanaugh stal už druhým sudcom Najvyššieho súdu, ktorého nominoval Donald Trump, vďaka čomu sa zvrátenie rozhodnutia Roe vs. Wade stalo pravdepodobnejším. Viac o tejto téme si môžete prečítať tu.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Christine Blaseyová Fordová počas vypočutia pred Justičným výborom amerického Senátu vo Washingtone 27. septembra 2018. Zdroj: TASR/AP

Odporúčame