Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. september 2019

Ficova hanba

Ficova hanba

Robert Fico dnes na svojom facebooku zverejnil video, v ktorom sa celou štátnickou váhou postavil za odsúdeného poslanca ĽSNS Milana Mazureka. Líder Smeru sa pýta, či sa máme po rozsudku Najvyššieho súdu „báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém“, ďalej háji Mazureka tým, že čerstvý exposlanec povedal len to, „čo si myslí takmer celý národ a ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu“, hovorí, že po takomto rozsudku budú preferencie Kotlebu len utešene rásť alebo že to už môže polícia rovno vojsť do akejkoľvek krčmy a „všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať“.

Ak preferencie ĽSNS naozaj porastú, tak po dnešku bude možné povedať, že k tomu prispel nielen rozsudok Najvyššieho súdu, ale aj plne oslobudzujúce slová trojnásobného premiéra, ktorý Mazurekov rasizmus povolal späť do politického salóna.

Fico dobre vie, že Mazurek nebol odsúdený za reči v krčme, ale za verejné vystúpenie v rádiu Frontinus, takisto vníma, že nehovoril len akési banality o tom, že časť Rómov zneužíva sociálny systém, ale o „cigánskych asociáloch“ z cigánskych osád, ktorí „nikdy pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič“ a v súvislosti s rómskymi deťmi v osobitných školách vravel o „zoologickej záhrade“. 

Samozrejme, hoci Mazurekove reči boli rasistické, je úplne legitímne sporiť sa, či takéto prejavy má postihovať trestný zákon, ako je to na Slovensku. To je napokon predmetom odvekých polemík o miere slobody prejavu, aj to je dôvod, prečo mal napríklad autor týchto riadkov z verdiktu NS zmiešané pocity.

Fico si však s dôsledkami svojich slov nerobí ťažkú hlavu, jediným účelom jeho facebookového videa je surfovať po pudoch, nadbiehať krčme aj ĽSNS a otvárať si nové, dosiaľ netušené povolebné možnosti.

Robert Fico sa takto oblúkom vracia do svojich lídrovských začiatkov: krátko po tom, čo pred 20 rokmi vznikol Smer, vtedy mladý, zhruba 36-, 37-ročný politik s premiérskymi ambíciami na mítingoch rád rečnil o rómskej otázke, jeho hitom bol farmársky zákon, ktorý by pomáhal zakročiť proti zlodejom zemiakov a podobne. Jeho premiérsky sen mu vyšiel s istým oneskorením, od roku 2006 vládol krajine s poldruharočnou prestávkou až do minulého roka. 

Okrem bezpečnostných opatrení, ktoré spadajú do agendy represívnych zložiek, však jeho Smer za celé tie roky neprišiel so žiadnym väčším plánom, ako riešiť problémy s Rómami, prehlbujúce sa starosti a napätia tak ležali na bedrách samospráv, cirkvi či mimovládok. Roberta Fica to však nezaujímalo, lebo vie, že takýto plán by bol nákladný, jeho uskutočňovanie by zaberalo dlhé roky až desaťročia, neprinášalo by žiadne politické body, ale skôr kyslé tváre nemalej masy voličov, pre ktorých riešenie tohto problému nemá presahovať slotovsko-kotlebovský rámec „dlhý bič, krátky dvor“.  

Marian Kotleba svojho času – až kým sa nezačal báť zákonov – rád hovorieval o „cigánskych parazitoch“. Ale aby sme sa dostali k jadru slovenského problému, treba ho premenovať: sú ním politici, ktorí už desaťročia parazitujú na rómskom probléme, pričom sa na začiatku aj ku koncu svojej politickej kariéry správajú a hovoria rovnako ako Robert Fico.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Predseda Smeru Robert Fico kráča k volebnej urne počas parlamentných volieb, 20. september 2002. Foto: TASR – Ivan Majerský 

Odporúčame