Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. september 2019

Ak by sa Kiskovi začalo dariť, Hlinu tlačí nový problém

Ak by sa Kiskovi začalo dariť, Hlinu tlačí nový problém

Prvý letný prieskum agentúry AKO prináša po dlhom čase povzbudivé signály pre stranu Andreja Kisku. Podľa prieskumu, ktorý robila agentúra pre Hospodárske noviny, by dnes Za ľudí (zber dát sa konal na konci augusta) volilo takmer 9 percent voličov, doterajšie tri prieskumy Focusu vrátane posledného z polovice augusta namerali Kiskovej strane len okolo piatich percent. Inak sú výsledky AKO podobné ako v poslednom Focuse, Smer leží okolo 20 percent, koalícia PS/Spolu má zhruba 15, ĽSNS okolo 11 percent. AKO prináša o niečo lepšie správy pre SaS aj OĽaNO, ktoré napriek preferenčnému vzostupu Kiskovcov sa držia pri deviatich, respektíve siedmich percentách. Naopak, horšie je to s KDH, ktoré kleslo na 6,3 percenta.  

Samozrejme, treba si počkať na ďalšie merania a trendy. V tejto chvíli je predčasné tvrdiť, či v prípade Hlinovho hnutia ide skôr o štatistickú odchýlku alebo o mierny pokles, ktorý súvisí s rastom Kiskovej strany alebo napríklad s nadviazaním tesnejšieho spojenectva s PS/Spolu. V každom prípade je však pre KDH nová Kiskova strana najnebezpečnejším súperom v boji o hlasy voličov. Kiska požíval ako prezident u voličov KDH značnú dôveru, navyše, od vzniku strany sa pozicionuje ako umiernený konzervatívec a do svojej strany prilákal Veroniku Remišovú či Janu Žitňanskú, teda političky, ktoré majú v radoch kádeháckych voličov pozitívnu rezonanciu. Pre Alojza Hlinu by bolo preto najlepšie, keby Kiska príliš nestúpal a keby ho skôr okolnosti vracali do pomerne nedávnych úvah o volebnej trojkoalícii s liberálnym tandemom PS/Spolu.

 Z prieskumu AKO vyplýva, že dnes je tu okolo 47 percent voličov, ktorí sú ochotní voliť niekoho z veľkého opozičného bloku (PS/Spolu, SaS, Za ľudí, OĽaNO, KDH). Ale ako sa tieto pomery medzi jednotlivými stranami napokon premiešajú, sa začiatkom septembra dá len veštiť.

PS: Niektorí čitatelia sa pozastavili nad tým, prečo sme v tejto súvislosti nespomenuli aj včera zverejnený prieskum agentúry MVK, kde napríklad KDH dopadlo podstatne lepšie. Dôvod je prozaický: táto agentúra už dlhodobo nepožíva práve najlepšiu povesť, nie je členom Slovenskej asociácie výskumných agentúr, to okrem iného znamená, že metodologickú hodnovernosť jej údajov nevie odborná komunita v prípade potreby skontrolovať. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

 Zdroj foto: Facebook Andreja Kisku

Odporúčame