Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. september 2019

Boris Johnson zatiaľ prehráva, ale bábkou rozhádaného parlamentu zrejme nebude

Boris Johnson zatiaľ prehráva, ale bábkou rozhádaného parlamentu zrejme nebude

Boris Johnson hrá o všetko, je to však lepšie ako neustály chaos a cesta k nevyhnutnej prehre, po ktorej tri roky šla Theresa Mayová, napísal James Forsyth, komentátor britského konzervatívneho týždenníka The Spectator.

Johnson v uplynulých dňoch prehral dve veľké hlasovania britskej Dolnej snemovne. Poslanci schválili návrh zákona, ktorý neumožňuje brexit bez dohody, resp. poveruje premiéra, aby v EÚ vyrokoval odklad brexitu z 31. októbra na neskorší termín. Súčasne Johnsonovi neschválili vypísanie predčasných volieb na 15. október. De facto tým jeho vláda v rekordnom čase stratila väčšinu.

Zákon o zákaze brexitu bez dohody ešte musí schváliť Snemovňa lordov. Ak prejde aj tam, Johnson sa podľa doterajších vyjadrení opäť pokúsi presadiť predčasné voľby na polovicu októbra. Pôjde o ďalšie kľúčové hlasovanie a keďže aj líder labouristov Jeremy Corbyn doteraz vyjadroval vôľu po predčasných voľbách, úspech tohto hlasovania nie je úplne nereálny.

Dôvod, prečo chce Johnson takýto termín volieb, je jednoduchý. Do 19. októbra je totiž nutné uzavrieť dohodu o brexite – ak k nej nedôjde, Británia k 31. októbru vystupuje z EÚ automaticky. Do 19. októbra by bolo nutné aj vyjednať prípadný ďalší odklad brexitu.

Johnson sa, pochopiteľne, nechce stať bábkou rozhádaného parlamentu, preto ho chce preobsadiť pred tým, než uplynú kľúčové termíny a než by – rešpektujúc zákon – musel vyjednávať niečo, čo je podľa neho v neprospech krajiny a kvôli čomu ho do funkcie premiéra nezvolili. Navyše už aj z krajín EÚ zaznievajú hlasy proti ďalšiemu odkladu brexitu.

Voľby, samozrejme, Johnson nemusí vyhrať a v dnešnej emocionálne vypätej atmosfére je ich výsledok veľkým otáznikom. Ak by ich však vyhral a získal novú väčšinu oddaných toryovských poslancov (niekoľko posledných prieskumov tomu nasvedčuje, pred labouristami majú konzervatívci pribl. 10-percentný náskok), zákon o zákaze brexitu bez dohody by mohol nový parlament zvrátiť, resp. by sa mohol urýchlene pokúsiť o dohodu, pri ktorej by mal oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že bude v parlamente schválená.

Ak mu predčasné voľby v tomto termíne neumožnia, je pravdepodobné, že sa funkcie radšej vzdá, ako by mal presadzovať dohodu nanútenú zo strany parlamentu alebo EÚ, teda to, čo sa tri roky neúspešne snažila robiť Mayová. V tom prípade padne zodpovednosť za ďalšie kroky už zrejme na Corbyna.

Johnsonova pozícia vo voľbách je dobrá hlavne preto, lebo sa mu darí zjednocovať početných zástancov brexitu, ktorí v uplynulom roku zbehli k Farageovej Brexit party. Johnson ako líder tohto prostredia priamo z čias referenda je omnoho presvedčivejší než Mayová, ktorá hlasovala za zotrvanie v EÚ.

Na druhej strane, v tábore zástancov zotrvania v EÚ je omnoho väčšia rozdrobenosť a ani Corbyn ako predseda labouristov vôbec nie je takou autoritou pre liberálnych demokratov, zelených či nacionalistov, ako je Johnson v tábore brexitu.

Johnsonov tlak na predčasné voľby pritom nemá iba takéto „mocenské“ dôvody. Dá sa vysvetliť aj cez základné rozdelenie úloh v demokracii. Ako píše spomínaný Forsyth, „ak vláda nemá dôveru Snemovne v najväčšej otázke tohto obdobia, korektnou odpoveďou sú voľby, nie legislatívny orgán snažiaci sa prevziať funkcie výkonnej moci“.

Ak Johnson stratil dôveru orgánu, ktorému sa zodpovedá – čo sa de facto stalo –, potom sú čo najskoršie voľby jednoducho najčistejším demokratickým riešením.

A tiež je pravdou, že hoci Johnsonovi dve vážne veci nevyšli, jeho prístup je osviežením trojročného tápania a chaosu. V nadväznosti na to, že chce konečne presadiť výsledky platného referenda, stále platí komentár kolegu Jaroslava Danišku: „To, čomu sa práve postavil do čela, nie je žiadne ohrozenie britskej demokracie, je to jej potvrdenie.“

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Jeremy Corbyn a Boris Johnson (TASR/AP)

Odporúčame