Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. august 2019

Bankári v Povstaní

Bankári v Povstaní

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír dnes v priestoroch jej bratislavského sídla otvoril výstavu s názvom „Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP“.

Ide o príspevok centrálnej banky k podujatiam pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, ktoré si pripomenieme tento štvrtok.

Je symbolické, že týždeň spomienkových akcií sa začal práve v NBS. Skôr ako vojaci mohli pozdvihnúť zbrane, potrebovali obuv, zásoby potravín... skrátka, materiálne zabezpečenie. A to vtedy pomáhali organizovať ekonómovia.

Do odbojovej činnosti počas druhej svetovej vojny sa zapojili viacerí pracovníci vtedajšej centrálnej banky ako Július Vagač, Ivan Hrušovský, Ondrej Černák či Karol Markovič. Asi najznámejší je príbeh jej guvernéra Imricha Karvaša. Podieľal sa na organizovaní Povstania. Začiatkom septembra 1944 ho zatkli Nemci a odvliekli do Ríše.

Vojnu prežil, no tento významný slovenský národohospodár sa stal neželanou osobou pre komunistický režim, počas ktorého bol opäť väznený. Na otvorení výstavy v NBS sa zúčastnil aj jeho syn Milan Karvaš.

Príbeh pozoruhodných peripetií Imricha Karvaša priniesol Postoj TU.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke zľava Milan Karvaš, syn prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír počas otvorenia výstavy Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP pri príležitosti 75. výročia SNP v budove Národnej banky Slovenska v Bratislave 26. augusta 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Odporúčame