Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. august 2019

Kresťan, ktorý pomohol ukončiť obchod s otrokmi

Kresťan, ktorý pomohol ukončiť obchod s otrokmi

Pred 260 rokmi sa narodil William Wilberforce – britský politik, filantrop a líder hnutia za skončenie obchodu s otrokmi. Často je vyzdvihovaný ako ukážkový príklad kresťana v politike. V jeho hnutí hľadajú inšpiráciu aj súčasní pro-life aktivisti.

Wilberforce sa narodil v obchodníckej rodine 24. augusta 1759. Ako študent na Cambridge bol známejší ponocovaním, pitím a hazardnými hrami, než usilovným štúdiom. No zoznámil sa tu s Williamom Pittom, talentovaným štátnikom, ktorý sa v roku 1783 stal ako 24-ročný najmladším premiérom v britských dejinách a viedol svoju krajinu v bojoch proti revolučnému a neskôr napoleonskému Francúzsku. Spájalo ich priateľstvo a politické spojenectvo.

Wilberforce bol poslancom britského parlamentu od roku 1780 do roku 1825. Medzi rokmi 1784 a 1786 sa začal súkromne viac zaujímať o kresťanstvo. Čítal spisy dobových evanjelizátorov a pod ich vplyvom študoval Bibliu. Niekedy v tomto období sa obrátil a stal sa evanjelikálnym kresťanom.

Wilberforce sa okrem odvrátenia od svojich osobných nerestí rozhodol, že sa pokúsi Bohu slúžiť oddane aj v politike. Ovplyvnil ho okrem iného John Newton, bývalý kapitán otrokárskej lode, ktorý sa obrátil na kresťanstvo, stal sa duchovným, vystupoval proti obchodu s otrokmi a známy je tiež vďaka piesni Amazing Grace.

Obchodovanie s otrokmi bolo vtedy každodennou realitou: britské lode do Afriky vozili tovary, ktoré vymieňali za otrokov, tých zase v Amerike vymenili za tabak alebo bavlnu a tie privážali do Británie. Obchodovanie s ľuďmi sa však stávalo čoraz neprijateľnejším najmä pre evanjelikálnych kresťanov a ďalších náboženských nonkonformistov, ktorých počty sa zvýšili pod vplyvom metodizmu a veľkého prebudenia uprostred 18. storočia. Do ich hnutia sa zapojil aj Wilberforce. Stal sa jedným z najznámejších predstaviteľov abolicionizmu.

Svoj prvý parlamentný prejav proti obchodu s otrokmi Wilberforce predniesol v roku 1789. Ďalších 18 rokov trvala kampaň na verejnosti a politická práca, kým britský parlament prijal zákon, ktorým zakázal obchod s otrokmi v Britskom impériu.

Kampaň následne pokračovala snahou zakázať aj samotné otrokárstvo. To sa podarilo v roku 1833. Dolná snemovňa schválila zákaz otrokárstva, keď už William Wilberforce ležal na smrteľnej posteli. Zomrel o tri dni neskôr, 29. júla 1833.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Portrét Williama Wilberforcea od Karla Antona Hickela, Wilberforce House, FOTO - Wikimedia Commons

Odporúčame