Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. august 2019

Pellegrini poslúchol šéfa a vrátil sa do prístavu

Pellegrini poslúchol šéfa a vrátil sa do prístavu

Dnes sa opäť ukázalo, že pravidlá hry vládnej politiky naďalej určuje predseda Smeru, a nie premiér. Viac technokraticky než politicky uvažujúci Peter Pellegrini dlhé mesiace veril, že jeho vlajkovou reformnou loďou bude Kalavskej stratifikácia nemocníc, preto ministerku zdravotníctva celým telom osobne zaštiťoval. Lenže Fico v ohlasovanej reforme zacítil hrozbu a zároveň šancu opäť zabodovať ako ochranca drobného človeka – to posledné, čo Fico potrebuje, sú predvolebné útoky Kotlebu, Kollára či Matoviča, že Smer presadil reformu, na základe ktorej sa budú rušiť nemocničné oddelenia v menších mestách. 

Napokon, aj Mikuláš Dzurinda, ktorý mal pritom razantné reformy vpísané vo svojej DNA, krátko pred voľbami v júni 2006 zrušil Zajacovu reformu transformácie štátnych nemocníc – Rudolf Zajac to vtedy ťažko niesol, Dzurinda však uprednostnil pud sebazáchovy. Aj preto bolo pozoruhodné, prečo Pellegrini vkladá toľko energie do náročnej zdravotníckej reformy, aká sa z povahy vecí robí krátko po voľbách, nie krátko pred nimi.

Fico chcel reformu zabiť najskôr tým, že si od Kalavskej vyžiadal (inak úplne nezmyselný) ústavný zákon, do kúta zahnaná Kalavská mu to prisľúbila, napokon svoj sľub odvolala s tým, že sa pod to nedokáže podpísať. Otázkou bolo, čo bude nasledovať – či Kalavskej demisia, ktorá by bola Pellegriniho ponížením, alebo únik so snahou zachovať si tvár.

Pellegrini a Kalavská sa rozhodli pre druhú možnosť: do parlamentu v septembri nepôjde žiadna reforma, len akási malá novela, na základe ktorej sa budú až do roku 2021 zbierať a analyzovať rôzne dáta. 

Pellegrini síce dnes po zasadaní vlády s úsmevom hovoril, že reforma stále žije a napriek predvolebnej kampani bude s ministerkou ďalej hľadať podporu pre stratifikáciu nemocníc naprieč politickým spektrom. Aj jemu je však zrejmé, že jeho vlajková loď sa za jeho vlády z prístavu ani nepohne. Predseda Smeru si popoludňajšie slová premiéra a podpredsedu Smeru len užíval, veď presne takto to myslel, keď predpoludním odkázal vláde, že očakáva už iba technické vyriešenie problému so stratifikáciou, ktorá nebude.

Včera Pellegrini spolu s ďalšími podpredsedami Smeru podpísal Ficove vyhlásenie proti médiám v kauze Kočnerovej Threemy a dnes sa zas stiahol so svojou srdcovou reformou. Toľko k horúcej téme týchto dní, či Pellegrini je alebo nie je na odchode zo Smeru.    

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a premiér Peter Pellegrini po zasadaní vlády, 21. augusta 2019. FOTO TASR – Dano Veselský

Inzercia

Inzercia

Odporúčame