Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. august 2019

Pastor zastrelený po bohoslužbe

Pastor zastrelený po bohoslužbe

V meste Tlalixtac de Cabrera v mexickom štáte Oaxaca na juhozápade krajiny bol túto nedeľu zastrelený protestantský pastor Alfrery Lictor Cruz Canseco. Útočníka premohli a zadržali prítomní veriaci. Pastor zomrel počas prevozu do nemocnice.

Pôvodné správy tvrdili, že pastor bol zastrelený počas bohoslužby priamo za kazateľnicou. Podľa neskorších informácií mal byť zabitý až po skončení bohoslužby vo svojom aute. 

O šokujúcom prípade informovala na svojom webe kresťanská mimovládna organizácia Christian Solidarity Worldwide (CSW). Aj keď motív útočníka nie je známy, CSW o vražde informuje v kontexte s ďalšími násilnými útokmi kriminálnych skupín na náboženských predstaviteľov v Mexiku.

Na začiatku augusta došlo k únosu farára Aaróna Méndeza Ruiza, ktorý v severomexickom meste Nuevo Laredo viedol zariadenie poskytujúce útočisko pre emigrantov z Kuby. Stál zrejme v ceste zločineckým skupinám, ktoré unášajú kubánskych utečencov za účelom žiadania výkupného.

Na východe Mexika museli dvaja katolícki kňazi ujsť z mesta pre vyhrážky kriminálnikov. Podľa CSW vlani zabili v tejto krajine desať náboženských predstaviteľov. „Mnohé kriminálne skupiny vidia cirkevných vodcov – tak katolíckych, ako aj protestantských – a ich vplyv ako hrozbu pre svoju moc,“ píše sa vo vyhlásení mimovládnej organizácie.

Mexické obyvateľstvo dlhodobo trpí vlnou násilia a vrážd v dôsledku vysokej kriminality, spôsobenej drogovými kartelmi či inými zločineckými skupinami. Americká televízia Telemundo, vysielajúca v španielskom jazyku,  na svojom webe informovala, že len v štáte Oaxaca bolo tento víkend popri pastorovi Cruzovi Cansecovi násilne usmrtených ďalších 16 ľudí.

Ilustračné FOTO - Pixabay

Odporúčame