Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
20. august 2019

Progresívny výdych a Pellegriniho nádych

Progresívny výdych a Pellegriniho nádych

Dnes bol v politike tak trochu uhorkový deň, zaujali dve správy. Podľa druhého augustového prieskumu agentúry Focus, ktorý naplno zachytil Trubanovu drogovú kauzu aj prvé časti Kočnerovej Threemy, sa preferencie strán v porovnaní s dvoma predošlými prieskumami (začiatok augusta, druhá polovica júna) nijako nemenia. 

Osobne som nevedel celkom odhadnúť, čo Trubanove škandalózne video pred študentmi aj jeho následné performance urobí s aktuálnymi voličmi PS/Spolu. Predbežná odpoveď je, že im to buď nevadilo, respektíve to považovali len za odpustiteľné zakopnutie, pre ktoré nateraz nemajú dôvod hľadať alternatívu – strana Andreja Kisku (5,5 percenta) z Trubanovho problému neprofitovala, aj v treťom letnom prieskume sa hýbe v pásme okolo piatich percent. Pre SaS (7,9 percenta) je jedinou útechou, že po májovom hlbokom prepade drží aspoň nateraz „niveau stable“.

Preferenčnú biedu trú Matovič aj Kollár (okolo šiestich percent), v KDH zo skúseností vedia, že ak im prieskum ukazuje niečo cez sedem percent, stále im musí blikať červená. No a v Most-Híd so 4,3 percentami ešte len hľadajú správne slovenské aj maďarské slová na vyjadrenie svojho súčasného rozpoloženia.

Do volieb je polroka a nielen Kiska so Sulíkom veria, že škatule sa ešte môžu hýbať zásadným spôsobom – napokon, presne o takomto čase pred štyrmi rokmi mal Smer okolo 35 percent, za ním Sieť 12 percent, KDH 9 percent, SaS balansovala na piatich percentách a ĽSNS javilo známky života na úrovni okolo dvoch percent. 

Druhá správa dňa: Eva Mihočková z Trendu po zákulisných rozhovoroch s viacerými členmi Smeru napísala, že premiér Peter Pellegrini je na 80 percent rozhodnutý, že opustí Smer. Dôvodom je, že sa s Robertom Ficom nevedia dohodnúť na obsadení kandidátky Smeru, najmä na tom, kto všetko sa na kandidátke nemá ocitnúť (Gašpar, Blaha, Glváč). 

Otázne je, na koľko percent by svoje najaktuálnejšie pudenie zo Smeru ohodnotil samotný Pellegrini. Ten sa spolu s Ficom, Kaliňákom a ďalšími podpredsedami Smeru podpísal pod dnešné – zjavne Ficom a jeho trémou z Threemy inšpirované – vyhlásenie strany, ktorá okrem iného „s veľkým znepokojením sleduje vývoj v mediálnej oblasti, kde začína absolútne prevládať záujem zmeniť mocenské pomery v krajine za každú cenu a s použitím akýchkoľvek, často aj nelegálnych prostriedkov“.  Ak by sa Pellegrini chystal zahorúca na odchod, Threemu skôr využije na vymedzenie voči Ficovi než na útok voči médiám. 

Samozrejme, napätie medzi Ficom a Pellegrinim sa naozaj stupňuje (kandidátka Smeru, najnovšie reforma zdravotníctva). Ale keď hovoríte so zasvätenejšími ľuďmi Smeru o tom, či by premiér v sebe našiel odvahu na odchod zo svojej materskej strany, odpovedajú zhruba rovnako: to keby tak tušil aspoň Peter Pellegrini.   

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

FOTO TASR - Martin Baumann

Odporúčame

Povstalecká armáda

Povstalecká armáda

Nemalá časť našej spoločnosti si SNP stále predstavuje ako nejakú partizánsku vzburu a takto ho často prezentujú aj tí, ktorí túto našu dejinnú udalosť práve neobľubujú.