Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
19. august 2019

Orbán a Merkelová našli po dlhom čase spoločnú reč

Orbán a Merkelová našli po dlhom čase spoločnú reč

Maďarský premiér Viktor Orbán a nemecká kancelárka Angela Merkelová si dnes v západomaďarskom Šoprone pripomenuli 30. výročie Paneurópskeho pikniku, o ktorom sa v minulosti nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl vyjadril ako o odstránenej prvej tehle z Berlínskeho múru.

Počas tohto podujatia sa 19. augusta 1989 na tri hodiny otvorila hranica medzi Maďarskom a Rakúskom, teda symbolicky medzi Východom a Západom. Dieru v železnej opone vtedy využilo asi tisíc východných Nemcov, ktorí doslova prebehli na Západ. Príslušníci maďarskej pohraničnej stráže na Nemcov nestrieľali a umožnili im nerušený prechod. Neskôr po definitívnom otvorení hranice medzi týmito krajinami počas prvých troch dní v septembri 1989 hromadne emigrovalo na Západ asi 15-tisíc východných Nemcov. Aj táto udalosť výrazne prispela k neskoršiemu pádu Berlínskeho múru, ktorý sa začal rúcať 9. novembra 1989.

Merkelová pri tejto príležitosti poďakovala Maďarsku za to, že v roku 1989 našlo dostatok odvahy otvoriť hranice, umožnilo ľuďom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky utiecť na Západ a tým prispelo k historickému znovuzjednoteniu Nemecka. Kancelárka však vyjadrila vďaku aj ostatným krajinám, ktoré v tom čase bojovali za slobodu.

Obaja politici sa tiež zúčastnili na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole. Orbán však využil príležitosť aj na to, aby vyzval úniu na uhradenie aspoň polovice výdavkov, ktoré Maďarsko doteraz vynaložilo na ochranu európskych hraníc. „Pred 30 rokmi sme zbúrali hranice v záujme slobody a bezpečia. Teraz chránime hranice aj naďalej v záujme slobody a bezpečia," zdôraznil Orbán po rokovaní s nemeckou kancelárkou.

Napriek pretrvávajúcim rozdielnym názorom krajín na riešenie utečeneckej problematiky Orbán vyzdvihol Merkelovú s tým, že už dlho riadi svoju krajinu a urobila mnoho pre Európu. Merkelová zas na oplátku ocenila politické prehodnotenie predchádzajúcej migračnej politiky a za prioritu pokladá boj proti príčinám utečenectva.

Paneurópsky piknik spolu s júnovými poľskými voľbami, v ktorých triumfovala opozičná Solidarita, boli prvými významnými udalosťami, ktoré odštartovali pád Železnej opony. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

FOTO TASR/AP

Odporúčame