Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. august 2019

Nechýba nám pacifikál?

Nechýba nám pacifikál?

Evanjelium 20. nedele v cezročnom období (18. 8. 2019) nastoľuje dve radikálne Ježišove témy (Lk 12,49-53). Je to téma ohňa a (ne)pokoja.

(1) „Oheň som prišiel zvrhnúť na zem a čo chcem? Len aby už vzplanul“ (Lk 12,49). V horiacom kríku sa Boh zjavuje Mojžišovi (Ex 3,1 a nasl.), v ohnivých jazykoch zostupuje Duch Svätý na apoštolov (Sk 2,1 a nasl.) V tomto zmysle je oheň symbolom Božej prítomnosti na zemi. Táto prítomnosť je pre človeka i zem požehnaním. Napriek tomu, že poznáme aj ničivú silu ohňa, chceme a túžime ostať pri interpretácii prítomnosti Boha, ktorá je pre zem požehnaním. Hoci niekedy toto požehnanie nie je bez bolesti a páli, avšak očisťuje. Mimochodom, existuje druh kríža s korpusom ukrižovaného Krista a nazýva sa to „pacifikál“ (= vytvárajúci mier, pokoj). Prečo asi?

(2) „Myslíte si, že som prišiel darovať zemi pokoj? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie“ (Lk 12,51). Pri sv. omši sa kňaz modlí: „Pane Ježišu Kriste, ty si povedal svojim apoštolom: Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam“ (obrad pokoja). Netreba stotožňovať Kristov pokoj s pokojom človeka! Lebo to nie je to isté.

Pokoj kresťana je pokojom i nepokojom zároveň. Je pokojom, ktorý vyplýva z prítomnosti Boha vo svete, v duši a nádeje večnosti. Je nepokojom, že vo svete je toľko nespravodlivosti, klamstiev, nečestnosti i množstvo ľudí bez záujmu o Boha. Je to nepokoj podobný nepokoju Krista na kríži alebo nepokoju Pavla pri hlásaní evanjelia... Nedali si pokoj, kým to dobro nevykonali.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým, aby vás Pán obdaril svojím pokojom. Ak by som predsa mal vyjadriť obsah nedeľného evanjelia jediným slovom, použil by som „pacifikál“. Nechýba nám jeho používanie?

Ján Duda

 

Foto: Pacifikál zo začiatku 16. storočia, cs.wikipedia.org

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.