Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. august 2019

Američania zvyšujú tlak na Nemcov

Američania zvyšujú tlak na Nemcov

Poľská a nemecká tlač rieši v ostatnom čase novú tému v nemecko-amerických vzťahoch, ide v nej o možný odchod 55-tisícového kontingentu amerických vojakov a civilného personálu z Nemecka a – pozor: dokončenie vety má rovnaký význam ako jej prvá časť – ich presun do Poľska. Poliaci sú, ako vieme z nedávnej minulosti, ochotní za prítomnosť amerických vojakov na svojom území Američanom platiť, navyše sa správajú pri každej možnej príležitosti pro-americky.

Nemci sú iný prípad. V médiách sa spomínajú mená amerických veľvyslancov v Berlíne a Varšave, ktorí sa nechali počuť, že prečo by napr. americké vojská mali garantovať bezpečnosť Nemecka, keď tento mocný obchodný štát vedie inú obchodnú politiku ako USA, občas dokonca protichodnú. 

Ponúkajú sa prirodzene dva príklady. Ten prvý sa týka Číny, na ktorú Trumpova vláda ekonomicky tlačí (zhodnotenie meny, zavedenie ciel, národná bezpečnosť v otázke Huawei a iných technológií), v podstate s ňou vedie kontrolovanú obchodnú vojnu. Z tej najviac ťaží EÚ, a teda Nemecko. Mimochodom, dosť neochotné aj pri téme 5G a skôr vyčkávajúce. 

Druhou témou je Británia, brexit sa blíži, Američanom záleží, aby Briti zostali obchodne v hre, je to napokon dôležitý spojenec. Británia je pre Európu a spojencov v NATO naďalej vojensky mimoriadne dôležitá. Problém je, že Londýn nemá pri odchode z EÚ výraznejšiu podporu v Berlíne, EÚ sa na rozhodnutie odísť pozerá zvrchu a Londýn chce z vnútroEÚ dôvodov skôr potrestať. Práve Berlín by mohol vniesť inú logiku a iný prístup, zatiaľ to však Merkelovej nestálo za významnejšiu aktivitu.

Americkí veľvyslanci pritom požiadavku formulujú logicky a presne.

Otázka je, čo by prípadný spor medzi USA a Nemeckom znamenal pre našu politiku, už vidím to zúfalstvo v očiach našej transatlanticko-proeurópskej komunity. Najviac by z neho ťažilo Poľsko, na ktoré sa práve táto komunita pozerá cez prizmu Berlína a Bruselu. K tomu patrí aj poznámka o vojensko-politickej iniciatíve prezidenta Macrona, ktorý ponúka európske zblíženie a ráta s nemecko-francúzskou koalíciou.

Foto: prítomnosť Američanov na nemeckom území, wikimedia

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Odporúčame