Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. august 2019

Nolite timere

Nolite timere

„Nolite timere (neboj sa), maličké stádo, lebo vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám nebeské kráľovstvo.“ Táto veta je z evanjelia 19. nedele v cezročnom období (11. 8. 2019), konkrétne Lk 12,32.

(1) „Maličké stádo“ sa dá interpretovať počtom, kvantitou. V tom prípade by Ježišove slová naznačovali, že nebude mnoho tých, ktorým sa nebeský Otec rozhodol dať nebeské kráľovstvo. Že to bude počtom „maličké stádo“. 

(2) „Maličké stádo“ sa však dá interpretovať ako „poníženosť a pokora, maličkosť v správaní sa“. Opakom tejto maličkosti je pýcha a arogancia (E. Bianchi, str. 107). V tom prípade by Ježišove slová naznačovali naše vlastnosti vyjadrujúce poníženosť, maličkosť. 

(3) „Maličké stádo“ možno chápať aj ako určité prvé jadro nového vyvoleného Božieho ľudu. Ježiš často hovorí, že „dnes“ sa splnilo Písmo, ktoré ste počuli (Lk 4,21), „dnes“ sa v Dávidovom meste narodil Spasiteľ (Lk 2,11). V tomto zmysle „maličké stádo“ má už dnes nejakým spôsobom účasť na nebeskom kráľovstve.

(4) „Maličké stádo“ sa dá interpretovať aj tak, že ide o ľudí s vysokou mierou pozornosti voči Bohu. Biblia to nazýva tiež „bdením“ pre nebeské kráľovstvo. Niektorí autori to interpretujú tak, že „Boh často prechádza popri nás, lebo on je Pánom času. Ak nás nájde pozorných, staneme sa súčasťou ,maličkého stáda‘, ktorému je určené nebeské kráľovstvo“ (T. Merton).

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým. A „nolite timere“, nebojte sa, Pánovi sa zapáčilo dať maličkým nebeské kráľovstvo.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: Ježiš od Rembrandta

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.