Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. august 2019

Komu hrá do karát Trubanova kauza

Komu hrá do karát Trubanova kauza

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban dnes urobil správny krok: ospravedlnil sa za prednášku, v ktorej študentom pred pár rokmi hovoril o drogách ako o sprievodcovi svojich biznis úspechov, priznal tiež, že v prvých reakciách klamal aj k užívaniu LSD (hoci na základe tej prednášky môžeme ďalej pochybovať, či tvrdú drogu naozaj užil len raz).

Samozrejme, Trubanovo ospravedlnenie nie je ani tak deklarovaným úprimným precitnutím, ako najmä zmenou taktiky. Volebný líder PS/Spolu si prvé dni myslel, že celú kauzu uhrá v rovine „jedného jointa z intráku“, čo však nebolo dobre udržateľné v prostredí, ktoré stavia na piedestál úprimnosť a autentickosť. Ale aj tu treba oceniť, že Truban sa odhodlal k ospravedlneniu tak rýchlo, pretože tým svoju kauzu neuzavrel, ale ju vystavil novým rizikám.

Po dnešku však rovnako ako včera platí otázka: Je tu ešte niekto, kto si predstavuje Trubana ako premiéra?

Nielen v PS/Spolu budú s napätím čakať, či a v akej miere sa Trubanova drogová kauza preleje do straníckych preferencií. V tejto chvíli niet žiadnych dát, možno len špekulovať. Liberálneho voličského jadra PS, teda ľudí, ktorí sa identifikovali s progresívcami ešte pred prezidentskými voľbami, sa kauza zrejme nedotkne – aj na facebooku cítiť, že ju považovali najskôr za dramaticky nafúknutú a dnes (trochu zaskočení) tlieskali Trubanovi za úprimné gesto.

No na PS v tandeme s Beblavého Spolu sa po uragáne Zuzana nabalili masy voličov, ktoré predtým inklinovali k SaS či OĽaNO, ale zrazu bola pre nich značka PS/Spolu symbolom sviežosti, úspechu, nezaťaženosti aj európskosti. Súčasne bolo zjavné, že vznik novej strany Andreja Kisku neohrozuje voličské jadro, ale skôr tento mäkký obal nových voličov PS/Spolu. Napokon aj júnový prieskum Focusu ukázal, že u aktuálnych voličov PS/Spolu má Kiska najvyšší rating (po Čaputovej, Beblavom a Trubanovi).

Andrej Kiska sa na rozdiel od Fica, Danka, Sulíka a Matoviča k Trubanovej kauze zatiaľ nevyjadril ani slovkom. No práve on je ten, ktorý dúfa, že z nej bude profitovať. Kiska sa po váhavom začiatku potrebuje po lete odraziť a nabrať na sile, aby tak mohol presvedčivo zdôvodniť, prečo ako exprezident založil novú stranu.

Fakt, že sa posledné dni – a zrejme aj ďalšie dni – bude hovoriť o lídrovi liberálov v súvislosti s LSD, jeho neschopnosťou vážiť slová a mentálnou nepripravenosťou na najvyššie posty v štáte, je pre Kisku (aj Sulíka) novou šancou. Naopak, vedľajším porazeným Trubanovej kauzy je Alojz Hlina, ktorý by zo zbytočného predvolebného paktovania s PS/Spolu možno už aj rád vycúval, len nevie ako, keďže do toho vložil priveľa svojho kapitálu.    

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Odporúčame