Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. august 2019

Desatoro pre rodičov od človeka, ktorý dobrovoľne zahynul so svojimi deťmi

Desatoro pre rodičov od človeka, ktorý dobrovoľne zahynul so svojimi deťmi

V týchto dňoch si pripomíname smutné výročie smrti poľsko-židovského lekára a pedagóga Janusza Korczaka (1878 – 1942) v koncentračnom tábore Treblinka. Začiatkom augusta (pravdepodobne šiesteho alebo siedmeho) 1942 ho spolu s deťmi zo sirotinca, ktorý sám založil, zavraždila SS v plynovej komore. Údajne po celý čas držal v náručí dve najmladšie siroty a rozprával im rozprávku. Hoci od istého esesáckeho dôstojníka dostal možnosť zachrániť sa, svojich zverencov odmietol opustiť so slovami: „Nemôžem. Nie všetci ľudia sú darebáci.“

Od tohto jedinečného lekára a pestúna pochádza málo známe desatoro prikázaní pre rodičov:

1. Neočakávajte od svojho dieťaťa, že bude ako vy alebo že bude takým, ako ste si vysnívali, aby bolo. Pomôžte mu stať sa tým, čím ono samo je, nie tým, čím ste vy.

2. Nečakajte od dieťaťa, že vám vráti všetko, čo ste doň investovali. Dali ste mu vlastný život. Ako by vám to mohlo splatiť? No predsa tým, že aj ono dá život ďalšiemu človeku. To je absolútny prejav vďačnosti.

3. Nevylievajte si na dieťati svoj hnev. Vďaka tomu sa v živote vyhnete mnohým nedorozumeniam. To, čo zasejete, budete žať.

4. Neberte detské starosti na ľahkú váhu. Život nám dáva len to, čo dokážeme zvládnuť. Pamätajte si, že detský život je rovnako náročný ako život dospeláka. Dokonca môže byť komplikovanejší ako ten váš, a to až dovtedy, kým dieťa nezíska vlastné životné skúsenosti.

5. Deti neponižujte!

6. Nezabúdajte, že tie najdôležitejšie stretnutia v živote sú stretnutia s deťmi. Venujte im viac pozornosti, pretože nikdy neviete, čo za osobnosť sa za touto detskou tvárou skrýva.

7. Netrápte sa pocitmi, že pre svoje dieťa nerobíte všetko alebo mu dávate málo. Pamätajte si, že málo robí iba ten, kto neurobí všetko, čo je v jeho silách.

8. Vedzte, že dieťa nie je tyranom, ktorý vám strpčuje celý život. Nie je to len vaše telo a krv, ale vzácny dar – Pohár života, ktorý vám bol daný, preto sa snažte, aby sa v ňom vznietil tvorivý plameň.

9. Naučte sa milovať cudzie deti. Nikdy neurobte cudziemu dieťaťu to, čo by ste neurobili vlastnému potomkovi.

10. Majte radi svoje dieťa, nech je akékoľvek. Menej talentované, smoliarske, dospelé. Keď sa s dieťaťom zhovárate, tešte sa, pretože dieťa je sviatok, ktorý je zatiaľ s vami.

Možno stojí za to, aby sme sa my rodičia či vychovávatelia občas nad týmito desiatimi bodmi pozastavili. Už len preto, že pochádzajú z pera človeka, ktorý pre „svojich“ 200 detí bez váhania obetoval vlastný život.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Pamätník Janusza Korczaka odhalený 9. novembra 2003 v nemeckom Günzburgu. (www.guenzburg.de)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame