Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. august 2019

Britským konzervatívcom pod vedením Borisa Johnsona opäť stúpa podpora

Britským konzervatívcom pod vedením Borisa Johnsona opäť stúpa podpora

Kým od marca tohto roku britskej Konzervatívnej strane vytrvalo klesala podpora, od konca júna začala podľa prieskumov opäť stúpať.

Jej štandard sa v posledných rokoch pohyboval priližne na úrovni 40 percent, no v marci začala podpora strany prudko klesať. Najviac voličov jej plynulo odoberala čerstvo vzniknutá Brexit party europoslanca Nigela Faragea a konzervatívci sa pod vedením Theresy Mayovej koncom júna prepadli až k 20 percentám. Brexit party ich v tom čase dokonca predbehla. Popritom sa kontinuálne prepadali aj labouristi a stúpali Liberálni demokrati, na konci júna tak boli všetky štyri strany na približne rovnakej úrovni.

Po zložení funkcie Theresou Mayovou sa karta obrátila a keď začalo byť jasné, že sa novým premiérom stane Boris Johnson, zástancovia brexitu sa ku Konzervatívnej strane začali podľa viacerých prieskumov masovo vracať.

Podľa posledného prieskumu spoločnosti YouGov pre noviny The Times z 29.-30. júla by Konzervatívnu stranu volilo 32 percent voličov, labouristov 22 percent, liberálnych demokratov 19 percent a Brexit party 13 percent voličov.

Tvrdý prístup Borisa Johnsona smerom k Európskej únii je teda presne to, čo žiadajú voliči jeho strany. Keď sa do jeho programu zarátajú aj sľubované kroky ústretové k robotníckej vrstve, môže časť voličov odobrať aj labouristom.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: wikimedia.org

Odporúčame