Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. august 2019

Hodnoty Božieho kráľovstva sú viac ako materiálne dedičstvo

Hodnoty Božieho kráľovstva sú viac ako materiálne dedičstvo

„Ktosi zo zástupu povedal Ježišovi: Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo. On (Ježiš) mu odvetil: Človeče, kto ma ustanovil za sudcu alebo rozdeľovača medzi vami?“ Potom povedal podobenstvo o boháčovi a jeho bohatej úrode a sýpkach (evanjelium 18. nedele v cezročnom období – 4. 8. 2019). Ježišova odpoveď sa mi zdá ako nie primeraná, aby som to povedal mierne. Dožadovať sa voči sebe spravodlivosti je predsa správne. Ako potom vysvetliť a zdôvodniť Ježišovu odpoveď?

(1) Niektoré výklady zdôrazňujú „blízkosť Božieho kráľovstva“, ktorú spoznávajú v Ježišovej fyzickej blízkosti. Ak je teda Božie kráľovstvo blízko, je zbytočné a nezmyselné zaoberať sa „dedičstvom“. Tento výklad možno oprieť o nedeľné druhé čítanie (Kol 3,1-5.9-11), kde apoštol Pavol volá: „Myslite na to, čo je hore, kde Kristus sedí po pravici Boha, nie na to, čo je na zemi.“ Skrátka, Ježišova odpoveď chce dostať do pozornosti prvenstvo hodnôt Božieho kráľovstva.

(2) Iné výklady upozorňujú, že vstupovať do sporov o majetky a dedičstvá, čiže do medziľudských sporov, je vždy chúlostivá vec. A pripomínajú skúsenosť Mojžiša, ktorý v Egypte chcel riešiť spor dvoch Hebrejov a nielenže nebol úspešný, ale musel zutekať, aby si zachránil holý život (Ex 2,11-15). To by Ježišovej odpovedi dávalo zmysel: nechcel riešiť ich spor, ale dal im duchovné ponaučenie podobenstvom, že sú aj vyššie hodnoty.

(3) Sú aj výklady, podľa ktorých Ježišova odpoveď je zámerná a má nás priviesť k zamysleniu o takých dôležitých pochybeniach človeka, akými sú chamtivosť a lakomstvo, ktoré apoštol Pavol nazýva modloslužbou a ktoré priťahujú Boží hnev (Kol 3,5-6). Preto im následne povedal podobenstvo o boháčovi, bohatej úrode a sýpkach.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: hnonline.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.