Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. august 2019

Hamza bin Ládin, budúci vodca al-Káidy, je zrejme mŕtvy

Hamza bin Ládin, budúci vodca al-Káidy, je zrejme mŕtvy

Hamza bin Ládin, jeden zo synov Usámu bin Ládina a možný budúci vodca al-Káidy, bol zabitý pri jednom z útokov na teroristické ciele, uviedli v stredu dvaja nemenovaní americkí predstavitelia pre NBC News. Detaily operácie neuviedli, upresnili len, že k útoku došlo niekedy v uplynulých dvoch rokoch a potvrdenie o Hamzovej smrti prišlo až teraz.

Hamza sa narodil približne v roku 1989. V uplynulých desaťročiach sa podľa viacerých správ zúčastňoval na útokoch na hraniciach Pakistanu a Afganistanu, vyzýval na džihád proti Západu, chválil povstanie v Sýrii ako predstupeň „oslobodenia Jeruzalema“, udržiaval si dobré vzťahy s Talibanom a verejne nekritizoval Islamský štát, ktorý sa od al-Káidy oddelil, čo mu teoreticky umožňovalo jeho členov opäť zjednotiť.

Ako upozorňuje New York Times, jeho (pravdepodobné) zabitie môže byť skôr symbolickým víťazstvom, keďže al-Káida ho vďaka jeho menu a rodovej línii plánovala postaviť do svojho čela až v širšej budúcnosti. Ali Soufan, bývalý agent FBI a špecialista na al-Káidu, pre New York Times zdôraznil opatrnosť pri informácii o Hamzovom usmrtení, pretože organizácia podobné usmrtenia svojich vodcov v minulosti zvykla verejne priznať, aby z nich urobila martýrov, teraz však k tomu ešte nedošlo. Soufan ale dodáva, že ak sa informácia potvrdí, „značne to poškodí plány al-Káidy odovzdať žezlo druhej generácii“. 

Viacero analytikov pre denník tiež priznalo, že Hamzovo meno bolo pre mnohých mladých džihádistov vzpruhou a jeho smrť poškodí značku al-Káidy.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: archív CIA

Inzercia

Inzercia

Odporúčame