Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. júl 2019

Prečo zase chýba meno Jozefa Jankoviča na Pamätníku SNP?

Prečo zase chýba meno Jozefa Jankoviča na Pamätníku SNP?

Banská Bystrica sa chystá na veľkolepé oslavy SNP aj s vojenskou prehliadkou. Niektorým sa to nepáči, bola aj petícia proti nej. Ale Bystričania sa určite potešia, že sa teraz rekonštruujú cesty, chodníky, výstavné priestory.

Vláda vyčlenila na túto udalosť naozaj vysokú sumu – 3 148 612,66 eura. Ja by som však mala takú skromnú prosbu. Keď už ide na toto podujatie taká vysoká suma, bola by som naozaj rada, keby sa našlo zopár eur aj na obnovu nápisu, ktorý je pri vstupnej bráne Múzea SNP. Tento nápis pripomína, že pamätník bol sprístupnený 29. augusta 1969 a že autorom pamätníka bol architekt Dušan Kuzma – a ešte ktosi, lenže to sa návštevník nedozvie, lebo písmenká na tom druhom mene odpadli.

Druhým tvorcom Pamätníka SNP bol sochár Jozef Jankovič (1937 – 2017). Za komunizmu bolo toto meno na čiernej listine, takže pôvodne nemohlo byť nikde uvedené. Lenže po Novembri sa veci zmenili a meno Jozefa Jankoviča pribudlo aj na tabuli pri vstupe do pamätníka. Zrejme sa to však neurobilo kvalitne a dnes už písmená z jeho mena poodpadávali. Takže spoluautorstvo Jozefa Jankoviča je akoby opäť zamlčané, tentoraz nie z ideologických dôvodov. Je to veľká neúcta k Jozefovi Jankovičovi, nehovoriac o estetickom hľadisku, teda o tom, ako vyzerá tabuľa s opadanými písmenami na reprezentatívnej budove, ktorú teraz navštevujú tisícky návštevníkov.

V roku 2010 som s Jozefom Jankovičom robila rozhovor a o tom, ako sa dostal k práci na návrhu Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, mi povedal:

„Dušan Kuzma vyhral architektonickú súťaž ešte v roku 1959, a to s návrhom funkcionalistickej budovy, ale stavba sa odkladala. Keď sa opäť vrátila myšlienka, že treba postaviť pamätník, vývoj medzitým šiel takým rýchlym tempom, že Kuzmov návrh z roku 1959 sa stal bežným štandardom. To si sebakriticky uvedomil aj Kuzma, preto prišiel s návrhom, že my dvaja urobíme aj návrh na alternatívny pomník povstania a on ho potom ponúkne na realizáciu spolu s pôvodným návrhom. Ja som tomu veľmi neveril, ale bola to zaujímavá ponuka. (...) Som spoluautor architektonického návrhu, v odbornej tlači som uvádzaný, ale oficiálne som občas cenzurovaný. Keď sa mi za normalizácie pokazil kádrový profil, tak ma cenzurovali a za nenormalizácie ma tam nemá kto dať naspäť.“ Jozef Jankovič sa pri tých slovách usmieval. Bol na takéto veci zvyknutý.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Odporúčame