Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. júl 2019

Kardinál Burke sa dištancoval od Steva Bannona

Kardinál Burke sa dištancoval od Steva Bannona

Americký kardinál Raymond Leo Burke ukončil spoluprácu s inštitútom Dignitatis Humanae, za ktorým stojí exšéfredaktor Breitbart News a bývalý politický stratég Donalda Trumpa Steve Bannon.

Urobil tak po tom, čo LifeSiteNews informoval o májovom stretnutí Bannona s autorom knihy Sodoma Fredericom Martelom, ktoré sprostredkoval riaditeľ inštitútu Benjamin Harnwell.

Podľa amerického portálu Bannon vyjadril názor, že by bolo dobré, keby kontroverzná kniha o homosexuálnom klére v katolíckej cirkvi bola sfilmovaná, lebo iba tak ľudia pochopia veľkosť problému.

„Keďže väčšina biskupov je homosexuálna alebo naklonená gejom, neexistujú iné riešenia pre zmenu cirkvi ako zásadná zmena učenia o celibáte, zdržanlivosti a manželstve,“ vyhlásil Martel podľa portálu Vatican Insider.

Z kontextu článku LifeSiteNews, ktorý zvyčajne drukuje kritikom pápeža Františka, sa pritom mohlo zdať, že Burke bol do stretnutia Bannon – Martel priamo zainteresovaný.

Kardinál preto vydal vyhlásenie, v ktorom sa ohradil voči takejto interpretácii, rovnako ako voči názorom Bannona a Martela na cirkev a jej doktrínu.

„S pánom Bannonom som sa príležitostne stretal a diskutoval o sociálnej náuke cirkvi vo vzťahu k niektorým politickým pozíciám, ale nebol som súčasťou jeho organizácie,“ uviedol v stanovisku Burke.

Zároveň potvrdil, že niekoľko rokov inštitút Dignitatis Humanae podporoval a že tohto roku prijal po kardinálovi Renatovi Raffaelovi Martinovi aj pozíciu jeho čestného prezidenta.

Podľa kardinála sa ale inštitút v poslednom čase stále viac identifikoval s Bannonovým politickým programom a jeho výzvy, aby sa vrátil k pôvodným ideám, ostávali nevypočuté. „Preto som s inštitútom s okamžitou platnosťou prerušil všetky vzťahy,“ uzavrel kardinál.

Otázne je, či by sa kardinál Burke k tomuto kroku odhodlal nebyť Bannonovho stretnutia s Martelom. A na druhej strane, či Bannon teraz neľutuje, že pre jedno stretnutie prišiel o vplyvného cirkevného (spolu)hráča.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto - Postoj/Pavol Rábara

Odporúčame