Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. júl 2019

Pápež František písal matke Vincenta Lamberta

Pápež František písal matke Vincenta Lamberta

Matka zdravotne hendikepovaného Francúza Vincenta Lamberta, ktorý nedávno zomrel po tom, čo mu lekári zastavili podávanie výživy, v prvom interview po smrti svojho syna potvrdila, že ju osobne povzbudzoval aj pápež.

František jej poslal správu, ešte keď bol Vincent nažive, krátko po vynesení rozsudku odsudzujúceho 42-ročného muža na pomalú smrť smädom a hladom. 

Informuje o tom Vatican News.

„Našla som si v telefóne správu v taliančine, preloženú pre mňa do francúzštiny,“ vraví Viviane Lambertová. „Boli to veľmi dojemné a osobné slová.“ 

V interview ďalej tvrdí, že prípad ešte neskončil. Verí, že jej rodina sa stala obeťou politickej konšpirácie a že je potrebné nastoliť spravodlivosť. „Naďalej veríme našim právnikom. Pokiaľ nebude možné nič presadiť, aspoň prebudíme svedomie sudcov. Kam smerujeme! Dnes to bol Vincent, ale čo ostatní, ďalších 1700 ľudí postihnutých rovnako ako on. Kto príde na rad po nich, ľudia s Alzheimerom?“

Vincent Lambert bol ťažko zdravotne postihnutý po dopravnej nehode v roku 2008, pri ktorej utrpel vážne poškodenie mozgu. Napriek tomu Vincent nebol v stave mozgovej smrti ani v kóme. Časť odborníkov považovala jeho stav za „vegetatívny“, iná časť za „stav minimálneho vedomia s občasnými prejavmi vôle“.

Tím jeho lekárov rozhodol o tom, že mu prestanú prístrojmi podávať tekutiny i výživu. Po viac ako týždni, 11. júla, Lambert zomrel

Prípad vyvolal nezhody nielen medzi Lambertovými príbuznými, no rozdelil i celú krajinu. Lambertova manželka Rachel a viacerí príbuzní podporovali rozhodnutie lekárov neudržiavať ho pri živote, zatiaľ čo Lambertovi rodičia, hlboko veriaci katolíci, boli proti.

Pápež František vyzýval aj pár dní pred jeho smrťou k modlitbe. „Spoločnosť je ľudskou, ak chráni každý život od počiatku až po jeho prirodzenú smrť bez toho, aby vyberala, kto je a kto nie je hoden života,“ napísal na Twitteri.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Viviane Lambertová a Pierre Lambert, rodičia Vincenta Lamberta. (TASR/AP)

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.