Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. júl 2019

O Marte a Márii

O Marte a Márii

Evanjelium 16. nedele v cezročnom období (21. 7. 2019) je známym biblickým príbehom o Marte a Márii (Lk 10,38-42).

(1) Lukáš postavil do protikladu Martu ako usilovnú hostiteľku (úsilie o materiálne hodnoty) a Máriu ako tú, ktorá si sadla k Ježišovi a počúvala jeho slová (úsilie o duchovné hodnoty). Ježišov postoj je jednoznačný: duchovné hodnoty postavil na vyššie miesto v rebríčku hodnôt, keď uprednostnil postoj Márie. Posolstvo evanjelia pre kresťana súčasnej doby spočíva v tom, aby preukázal schopnosť a duchovnú zrelosť vytvoriť si správny rebríček hodnôt svojho života.

(2) Evanjelium možno interpretovať aj z hľadiska prvého čítania (Gn 18,1-10). Pri „duboch Mambreho“ sa zjavil Abrahámovi Pán. A Abrahám preukázal úžasnú pohostinnosť trom mužom (Najsv. Trojica?). „Duby Mambreho“ sú nielen geografickým miestom, ale aj teologickým posolstvom: miestom Božieho zjavenia, miestom, kde Boh uzavrel s Abrahámom zmluvu, miestom, kde Pán prijal Abrahámovu pohostinnosť. Tak ako prijal Ježiš materiálnu pohostinnosť Marty i duchovnú pohostinnosť Márie. Či počúvať Božie slovo nie je prejavom pohostinnosti voči Bohu? Počúvanie nie je novou formou pohostinnosti v súčasnej dobe?

Máme svoje „duby Mambreho“ (locus sacer, posvätné miesto), kde sa stretávame s Pánom a kde mu prejavujeme pohostinnosť a kde prijímame jeho posolstvá?

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Odporúčame