Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. júl 2019

Trumpova rasová karta

Trumpova rasová karta

Pred volebným rokom 2020 skúša Donald Trump podobnú kartu, akú kedysi vytiahol na Baracka Obamu – Trump bol dlhé roky najvýraznejším hovorcom konšpiračného hnutia, podľa ktorého sa mal Obama narodiť mimo územia USA, a preto sa nikdy nemal stať prezidentom USA. Hoci na to neboli nijaké dôkazy, Trump až po rokoch uznal, že Obama sa naozaj narodil v USA a ešte si pripisoval zásluhy na tom, že tým ukončil dlhoročné polemiky.

Od tohto víkendu spustil Trump svoju tweetovu tirádu, v ktorej napadol štyri vyhranene liberálne demokratky (Rashidau Tlaib, Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez a Ayanna Pressley) a vyzval ich, že ak sa im v USA nepáči, mali by Ameriku opustiť, vrátiť sa do svojich domovských krajín a budovať svoje rozvrátené krajiny. Trumpove tweety vyvolali obrovské rozhorčenie, hanbili sa za ne aj mnohí republikáni, štyri demokratky (z toho tri narodené v USA) si posilnili status antitrumpovských ikon. Väčšina demokratov s pár republikánmi dokonca presadila v Snemovni reprezentantov nezáväznú rezolúciu, ktorá odsúdila Trumpove „rasistické poznámky“, posilňujúce nenávisť voči ľuďom s cudzími koreňmi a inej farby pleti.

Samozrejme, zo strany Trumpa nejde o exces, ale volebnú stratégiu, aj týmto spôsobom chce mobilizovať voličov, okrem toho si želá, aby sa jeho demokratickým vyzývateľom stal niekto z tábora vyhranených progresívcov, ktorého potom ľahšie porazí. 

Ross Douthat, konzervatívny komentátor denníka New York Times, pripomína, že to bol práve Donald Trump, ktorý až do svojho zvolenia za prezidenta hovoril o „americkom krviprelievaní“ (Trump hovoril o zlyhaniach Ameriky, porovnával ju s Putinovým Ruskom a tvrdil, že už neverí na žiadnu americkú výnimočnosť, preto je potrebné, aby zvíťazil v duchu hesla „Make America Great  Again“).    

Ale stačilo, že Trump bol zvolený, a onedlho sa stal sám najväčším propagátorom americkej výnimočnosti, dnes Trump hovorí, že „Amerika nebola nikdy silnejšia ako teraz“, takže jedinou výzvou je udržať jej veľkosť (Keep America great!) a šíriť mentalitu „všetko je úžasné“. Ako píše Douthat, toto nastavenie si vyžaduje, aby každý, kto tvrdí, že v USA sú problémy, bol sám označený za problém, preto sú kritici zradcami, ktorým možno odporučiť, aby z USA odišli. 

Douthat na Trumpovi oceňuje, že sa pred rokmi vzoprel voči nekritickej viere v americkú výnimočnosť a sebazahľadenosť, pre ktorú republikánski konzervatívci neboli schopní vnímať narastajúce problémy krajiny a často len chrlili ideologické poučky.  

Dnes je to Trump, ktorý nie je podľa Douthata potrebným populistickým korektívom voči tejto viere vo výnimočnosť, ale je jej najhlúpejšou formou.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Donald Trump, FOTO TASR/AP

Odporúčame