Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. júl 2019

Ročník 1989 chce červenú Ameriku

Ročník 1989 chce červenú Ameriku

Časopis National Interest publikoval text, ktorý rozoberá prieskum verejnej mienky, kde polovica mileniálov túži po tom, aby bola Amerika socialistickou krajinou. Červené súkno v americkej verejnosti kedysi odstrašovalo, dnes púta pozornosť. Dôkazom sú aj prebiehajúce primárky na úrad prezidenta medzi demokratmi, Bernie Sanders sa pomaly dostáva na okraj, dôvodom je aj to, že ho vedia presvedčivo zastúpiť iní kandidáti, jeho pohľad na svet medzi demokratmi teda silnie.

Časopis First Things upozornil na ďalšiu zaujímavú vec – knihu Bhaskara Sunkara (na obr.) s názvom Socialistický manifest (originál: The Socialist Manifesto: The Case for Radical Politics in an Era of Extreme Inequality), Sunkara (ročník 1989) je zaujímavý a úspešný príbeh, jeho kniha má úspech, hlavná kapitola nesie názov Deň v živote socialistického občana. Sunkara stojí tiež na čele progresívneho a radikálneho časopisu Jacobin, ktorý sa netají svojimi vzormi. Časopis chváli Chomsky a celá plejáda ďalších politických červenokožcov, Sunkara volá po opustení starých paradigiem zo studenej vojny a rozoberá pritom rozdiely medzi škandinávskou sociálnou demokraciou a demokratickým socializmom.

V politike je tvárou tohto hnutia najmä kongresmanka Ocasio-Cortézová (tiež ročník 1989), nuž a v spoločnosti dodáva oporu polovica generácie narodená v rokoch 1980 – 1996. Amerika je zjavne v pohybe.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Odporúčame