Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. júl 2019

Nový rozhlasový trend? Správy v latinčine

Nový rozhlasový trend? Správy v latinčine

Fínska verejnoprávna rozhlasová stanica Yle ukončila po tridsiatich rokoch vysielanie krátkeho prehľadu správ v latinčine. Informovala o tom TASR.

Na príprave päťminútovej relácie Nuntii Latini (Správy v latinčine), ktorá bola vysielaná raz týždenne od roku 1989, sa podieľali univerzitní učitelia Tuomo Pekkanen a Virpi Seppälová-Pekkanenová.

Príčinou konca relácie paradoxne nie je nezáujem poslucháčov, ale nárast podobných relácií, ktoré sú ľahko dostupné aj na internete.

Jednou z nich je aj nová týždenná spravodajská päťminútovka Vatikánskeho rozhlasu Hebdomada Papae (Pápežov týždeň).

Relácia, ktorá mala premiéru v sobotu 8. júna krátko popoludní na frekvenciách Radio Vaticana Italia, je dostupná aj na portáli Vatican News. Vznikla vďaka spolupráci Vatikánskeho rozhlasu s Oddelením latinských textov vatikánskeho Štátneho sekretariátu, ktoré sa venuje zostavovaniu oficiálnych pápežských dokumentov v latinčine, ale aj tvítom na pápežskom účte @pontifex_ln.

Ako upozornil Vatikánsky rozhlas, pápežské tvíty nútia prekladateľov objavovať slová, ktoré klasická latinčina nepozná, napríklad Majstrovstvá sveta vo futbale – Certaminibus mundialibus sphaeromachiae.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Moderátor relácie Hebdomada Papae číta správy v latinčine. Foto – vaticannews.va

Odporúčame