Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. júl 2019

Die Zeit pripravil mapu EÚ podľa výsledkov eurovolieb, slovenský juh zostal bez zastúpenia

Die Zeit pripravil mapu EÚ podľa výsledkov eurovolieb, slovenský juh zostal bez zastúpenia

Nemecký týždenník Die Zeit opäť pripravil interaktívnu mapu štátov Európskej únie, tentoraz podľa výsledkov eurovolieb. Zmapovali takmer 80-tisíc volebných okrskov naprieč Európou a každý zafarbili podľa víťaznej strany.

Politické strany rozdelili do ôsmich skupín podľa toho, do ktorej skupiny v Európskom parlamente sa zaradili: tmavomodrou farbou označili strany v EPP a opísali ich ako stredo-pravé, červenou farbou sú sociálnodemokratické strany v S&D označené ako stredo-ľavé, žltou farbou skupinu Renew Europe označenú ako liberáli zloženú zo strán v ALDE a Macronových poslancov, zelenou farbou strany zelených a regionálne strany, modrozelenou sú strany zaradené do ECR (Európski konzervatívci a reformisti), svetlomodrou strany označené ako krajná pravica (skupina Identita a demokracia), ružovou krajná ľavica.

Hoci aj tento model má svoje limity, je omnoho lepší ako predchádzajúci, ktorý použili pri výsledkoch parlamentných volieb a pri ktorom napr. poľskú stranu Právo a Spravodlivosť nepochopiteľne zaradili do krajnej pravice. Limity sa dajú vidieť napr. v tom, že Babišova ANO patrí podľa príslušnosti v ALDE medzi liberálov, hoci v skutočnosti by sa dala označiť skôr ako „národno-populistická“ strana. Podobne SaS patriaca do ECR je skôr pravicovo-liberálna.

Poľská PiS je tentoraz podľa príslušnosti v ECR omnoho priliehavejšie zaradená medzi „národných konzervatívcov“. Tu patrí napr. aj česká ODS, britskí konzervatívci, španielska VOX či Švédski demokrati. 

Do krajnej pravice podľa zaradenia v skupine ID patria Salviniho Liga severu, Le Penovej Národné združenie či nemecká AfD. Slovenská ĽSNS v europarlamente nepatrí do žiadnej skupiny, preto je označená sivou farbou.

Zaujímavosťou je, že kým slovenská koalícia PS-Spolu získala vo voľbách štyroch poslancov, rozdelila sa napoly – poslanci PS sa zaradili do skupiny Renew Europe, kým Spolu sa začlenilo do EPP. 

Die Zeit sa v texte krátko pozastavil aj nad bielymi okrskami južného Slovenska. Maďarské strany SMK a Most-Híd, ktoré v nich zvíťazili, sa totiž pre slabý celorepublikový výsledok nedostali do europarlamentu a väčšina voličov z tejto oblasti tak v Štrasburgu tentoraz nemá svoje zastúpenie.

Z mapy sa dajú vyčítať zaujímavé závery, napr. že Macrona volili ľudia v mestách, kdežto francúzsky vidiek volil Le Penovej Národné združenie.

Foto: zeit.de

Odporúčame