Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. jún 2019

Britská sudkyňa nútila ženu podstúpiť potrat, odvolací súd jej rozhodnutie zrušil

Britská sudkyňa nútila ženu podstúpiť potrat, odvolací súd jej rozhodnutie zrušil

Britský súd v piatok 21. júna nariadil žene podstúpiť nútený potrat. Matka trpí stredným stupňom mentálneho postihnutia a podľa názoru sudkyne Nathalie Lievenovej by sa o dieťa nedokázala postarať.

Žena si však potrat neželá. Je v 22. týždni tehotenstva, podľa dostupných správ sú ona a jej matka pochádzajúca z Nigérie katolíčkami. Matka sa navyše vyjadrila, že by sa o dieťa svojej dcéry chcela postarať. Podľa názoru sudkyne Lievenovej by však dovolenie narodenia dieťaťa a následné jeho odňatie a prípadné poskytnutie na adopciu spôsobilo tehotnej žene traumu.

Sudkyňa je známa svojimi propotratovými postojmi. V minulosti pracovala ako advokátka britského poskytovateľa potratov, v roku 2017 sa vyjadrila, že írske pro-life zákony sú diskriminačné a podobajú sa mučeniu.

„Som si dobre vedomá, že ak štát nariaďuje žene podstúpiť potrat, ktorý nechce, ide o obrovský zásah. Musím prihliadať na jej najlepšie záujmy, nie na názory spoločnosti na potrat,“ vyjadrila sa vo svojom rozhodnutí.

Proti vykonaniu súdneho rozhodnutia spustila organizácia CitizenGO protestnú petíciu, v ktorej žiada britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka, aby „zabránil tomuto hrubému prekročeniu právomoci štátu“. Petícia má už viac ako 70-tisíc signatárov.

Na podporu tehotnej ženy sa postavil aj britský katolícky biskup John Keenan, podľa ktorého ide o šokujúce a nebezpečné rozhodnutie. Vzhľadom na vôľu tehotnej ženy ponechať si dieťa by proti rozhodnutiu mali podľa neho protestovať ako pro-liferi, tak aj zástancovia „slobody voľby“. Podobné stanovisko vydal aj biskup John Sherrington.

Doplnenie 18.50: Traja sudcovia Odvolacieho súdu v Londýne dnes prerokovali odvolanie, ktoré podala matka tehotnej ženy, a rozhodli v jej prospech. „Lekári nesmú vykonať potrat tehotnej žene s mentálnym postihnutím,“ uviedli sudcovia s tým, že zdôvodnenie poskytnú v nasledujúcich dňoch. 

 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Budova Kráľovského súdneho dvora, pod ktorý patrí tzv. Súd na ochranu, na ktorom sudkyňa Nathalie Lievenová rozhodovala spomínaný prípad. Zdroj: wikimedia.org

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.