Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. jún 2019

Vziať každý deň svoj kríž

Vziať každý deň svoj kríž

Evanjelium 12. nedele v cezročnom období (23. 6. 2019) prináša dve dôležité témy (Lk 9,18-24). 

(1) Prvou dôležitou témou je spôsob vykúpenia ľudstva Ježišovým utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním. Mnohým sa tento spôsob vidí nedôveryhodným, nelogickým. 

Avšak je predsa logické, že ak spravodlivý Ježiš prichádza do tohto sveta naplneného nespravodlivosťami a bude iný, čiže ostane spravodlivým a nepoddá sa nespravodlivosti, nevyhnutne si podpisuje rozsudok smrti. 

Ježiš tejto svojej „ceste smrti“ dáva punc/hodnotu vykúpenia tým, že vloží do nej bezhraničnú lásku k Bohu a ľuďom a premáha smrť zmŕtvychvstaním (E. Bianchi, s. 90).

(2) Druhou dôležitou témou je spôsob života Ježišových učeníkov: vziať každý deň svoj kríž a nasledovať Ježiša. „Každodenným krížom“ sa nazýva zápas s vlastným smrtonosným egoizmom a bezbrehou realizáciou túžob (Bianchi, 91) alebo každodenné odmietanie „kultúry babylonskej veže“, čiže zápas s túžbou prezentovať svoju slávu a schopnosti, nie Božiu (Vanhoye). 

Zrnko duchovnej múdrosti: napriek „krížom“ nám Pán tu na zemi dáva aj úlomky životných radostí, aby sme viac túžili po večnom živote.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: modlitba.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.