Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. jún 2019

Nedeľa Najsvätejšej Trojice

Nedeľa Najsvätejšej Trojice

Nedeľa 16. 6. 2019 je nedeľou Najsvätejšej Trojice. Je to téma, ktorá nás presahuje, je to tajomstvo. Napriek tomu len tri krátke poznámky.

(1) Že Boh existuje ako Trojica, je to poznanie, ktoré máme zo Svätého písma. Ježiš prikázal krstiť „v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“ (Mt 28,19).

(2) Cirkevní otcovia prvého tisícročia kresťanstva sa Trojicu pokúsili pre lepšie pochopenie vysvetľovať, že rozlišovali „Teológiu“ a „Ekonómiu“. Prvým slovom označovali vnútorný život Boha-Trojice a druhým všetky Božie diela, ktorými sa nám Boh zjavuje (KKC 236).

(3) Nedeľné čítania sú sťaby tri okná, ktorými sa môžeme pozerať na dejiny spásy (slovami cirkevných otcov: Ekonómia). Skrze prvé čítanie (Prís. 8,22-31) nás pozýva k oslave Otca ako Stvoriteľa. Druhé čítanie (1Kor 5,1-5) nás pozýva k oslave Syna Vykupiteľa. Evanjelium (Jn 16,12-15) nás pozýva k oslave Ducha Svätého (R. Cantalamessa, 151).

Úprimné spoznávanie a kontemplácia Boha a Božích diel spôsobuje človeku radosť (verím, že aj vám). Ratzinger tvrdí, že večný život spočíva v neustálej radosti vyplývajúcej zo spoznávania a kontemplácie Boha, ktorého však nikdy dokonale nespoznáme, lebo je sám osebe Nespoznateľný.

Peknú nedeľu Najsvätejšej Trojice prajem všetkým.

Ján Duda

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: freska Sv. Trojice vo svätyni kostola v Žehre.

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.