Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. jún 2019

Čaputovej kytica na hrobe Michala Kováča

Čaputovej kytica na hrobe Michala Kováča

Pozerám si práve program inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej a upútal ma jeden jeho bod. O 17:30 nová hlava štátu položí na Ondrejskom cintoríne kyticu na hrob prvého prezidenta novodobej SR, Michala Kováča.

Je to pekné gesto. Michal Kováč zomrel 5. októbra 2016. Prezidentom Slovenskej republiky bol v rokoch 1993 až 1998. Je zatiaľ jediný zosnulý z pätice doterajších slovenských prezidentov.

Kováč bol dôležitou súčasťou zápasu o charakter našej republiky v prvých rokoch jej samostatnej existencie. No nejde len o uctenie významu jeho osoby.

Návšteva hrobu prvého prezidenta bola tiež súčasťou inaugurácií niektorých československých a českých prezidentov. Keď sa v roku 1935 stal hlavou štátu Edvard Beneš, jeho predchodca a prvý prezident ČSR T. G. Masaryk ešte žil.

Tradíciu kladenia vencov na jeho hrob ako súčasť prezidentskej inaugurácie založil paradoxne až tretí prezident vtedy už okliešteného pomníchovského Česko-Slovenska Emil Hácha. Keď sa 30. novembra 1938 stal hlavou štátu, išiel sa pokloniť Masarykovej pamiatke na jeho hrob v Lánoch.

Bizarné je, že k Masarykovmu hrobu sa s vencom odobral aj komunista Klement Gottwald, keď sa stal prezidentom 14. júna 1948. Na cintorín v Lánoch išiel po slávnostnom Te Deum v Chráme sv. Víta, ktoré slúžil čoskoro komunistami perzekvovaný pražský arcibiskup Josef Beran. Obe zastávky Gottwaldovej inaugurácie mali ukolísať verejnosť v presvedčení, že s uchvátením moci komunistami sa v podstate nič nemení...

Poklona pamiatke prvého prezidenta je tiež súčasťou inaugurácie ponovembrových českých prezidentov. Ide o tradíciu, ktorá symbolizuje kontinuitu štátnosti.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Michal Kováč na spomienkovom stretnutí bývalých slovenských poslancov Federálneho zhromaždenia ČSFR 30. novembra 2007 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Odporúčame