Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. jún 2019

Profesorovi Johnovi Finnisovi udelila kráľovná Alžbeta II. rytiersky titul

Profesorovi Johnovi Finnisovi udelila kráľovná Alžbeta II. rytiersky titul

Filozofovi Johnovi Finnisovi v pondelok 10. júna udelila kráľovná Alžbeta II. titul Rytier (Companion) Radu Austrálie „za vynikajúce služby právu, vzdelávaniu, právnej teórii a filozofickému výskumu a ako poprednému právnikovi, akademikovi a spisovateľovi“.

Profesor John Finnis je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov teórie prirodzeného zákona. Je absolventom austrálskej Univerzity v Adelaide a anglického Oxfordu. V roku 1980 vydal svoje základné dielo Natural Law and Natural Rights. Kniha podľa amerického profesora práva Roberta P. Georga „jednak obnovila vedecký záujem o starobylú, ale hlboko nepochopenú ideu prirodzeného zákona a prirodzených práv a súčasne sa mocne vzoprela dominantnému spôsobu myslenia medzi filozofmi práva a morálnymi a politickými filozofmi“. V tých rokoch prevažovali utilitaristické a konzekvencionalistické prístupy k etike a politickej filozofii, Finnis naproti nim oživil dedičstvo Aristotela.  

Profesor Finnis vyučuje na anglickom Oxforde a na Univerzite Notre Dame v USA. V roku 1962 konvertoval na katolícku vieru. Je členom Britskej akadémie a Pápežskej akadémie pre život.

V 80. rokoch 20. storočia patril medzi niekoľkých západných intelektuálov, ktorí spolu so Sirom Rogerom Scrutonom navštevovali krajiny strednej Európy vrátane Slovenska a prednášali pre členov protikomunistického undergroundu. V máji tohto roku bol jedným z hostí Bratislavských Hanusových dní. Rozhovor s ním si môžete prečítať tu.

Rad Austrálie je jediné rytierske ocenenie v tejto krajine, v roku 1975 ho zaviedla kráľovná Alžbeta II. Má viacero úrovní, do roku 2015 sa s prestávkami ako najvyšší udeľoval titul Rytier/Dáma, odvtedy je na žiadosť austrálskeho premiéra jeho udeľovanie pozastavené. Titul Rytier (Companion) je dnes najvyšším austrálskym rytierskym vyznamenaním.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Odporúčame