Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. jún 2019

Ako Nemci strácajú dych so svetovou špičkou

Ako Nemci strácajú dych so svetovou špičkou

Týždenník Der Spiegel dnes varovne na titulke svojho webu píše, že nemecké topkoncerny strácajú náskok na svetovú špičku. Spomedzi tisícky koncernov s najväčším ročným obratom má len 44 sídlo v Nemecku, v USA je ich 299, v Japonsku je ich 146, teda trojnásobne viac než v Nemecku, ďaleko pred Nemcami je Čína so 79 koncernmi v rebríčku. Pred Nemeckom sú dokonca veľmi tesne aj Veľká Británia a Francúzsko.

Kým obrat nemeckých koncernov vzrástol v minulom roku len o 1,2 percenta a operatívny zisk dokonca klesol o desať percent, najväčšie severoamerické firmy narástli o 10,5, ázijské o 10,1 a dokonca aj európske napriek nemeckému zaostávaniu vzrástli o 7,7 percenta.

Ako Spiegel píše, nemecká slabosť je zjavná pri pohľade na predné priečky: najvyšší hrubý zisk dosiahol minulý rok Apple (60 miliárd eur), nasledoval juhokórejský Samsung (45 miliárd), tretí skončil Microsoft (30 miliárd eur), až potom, na štvrtom mieste, je európsky koncern Royal Dutch Shell (27 miliárd eur), najlepší nemecký koncern sa umiestňuje až na 25. mieste – Volkswagen so 14 miliardami operatívneho zisku.

Samozrejme, Nemci sa majú stále čím utešovať: exportná sila ich ekonomiky nestojí na mamutích koncernoch, ale na stredne veľkých aj menších firmách, na vychýrenom Mittelstande, ktorý Nemcom Amerika len závidí.

Ale faktom je, že globálne tempo udávajú technologické koncerny a Európa vrátane Nemecka sa len prizerá.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke automobily značky Volkswagen (VW) vo Wolfsburgu. FOTO TASR/AP

Odporúčame