Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. jún 2019

Merkelovej odkaz bude zelený

Merkelovej odkaz bude zelený

Na konci mája pozvala americká Harvard university kancelárku Merkelovú, tamojšia právnická fakulta jej udelila čestný doktorát, Merkelová pri tej príležitosti predniesla reč, ktorá hladila dušu každého progresívca v publiku. Dan Kaiser v novom Echu (text vyšiel v tlačenom čísle, nie je dostupný online) túto udalosť spojil s historicky prvým miestom v prieskume verejnej mienky v Nemecku, kde tamojší Zelení porazili CDU/CSU. Podľa prieskumu Forsa/RTL z konca mája mali Zelení 27 percent, Únia 26 percent (odkaz na celý prieskum tu). Je to príznačné: čím bližšie je koniec Merkelovej éry, tým viac silnejú Zelení, dá sa povedať, že sú to Merkelovej najautentickejší politickí dediči.

Celá vec má, samozrejme, viacero súvislostí, Kaiser píše o tom, ako sa nemeckí Zelení po kultúrnej hegemónii v nemeckých médiách, kde bývali neúmerne nadreprezentovaní, dočkali aj prvého signálu možnej politickej hegemónie. Nemecko sa podľa neho „stáva pevnosťou zelenej ortodoxie v EÚ“. A to, tvrdí český novinár, neveští nič dobré pre česko-nemecké politické a obchodné vzťahy (v Česku sa vyrábajú motory pre viaceré automobilky koncernu VW, spor o zavedenie novej uhlíkovej dane a pod.).

Stojí aj za pripomenutie, čo hovorila Merkelová na Harvarde, začala aj skončila v angličtine, väčšina prejavu však odznela v nemčine. Študentov vyzvala, aby odmietli „múry v ľuských mysliach, múry ignorancie a obmedzenosti“, harvardskému publiku dokonca „vrátila“ Kennedyho šedivú výzvu, aby tieto múry zvrhli. V prejave zaznelo niekoľko kritických odkazov na Trumpa, bez toho, aby ho menovala, a tiež osobné, priam náboženské vyznanie: „Čokoľvek, čo sa zdá byť nezmeniteľné a stále ako kameň, môže byť zmenené. Každá zmena sa začína v mysli.“

Reportáž DW zachytila študentov, ktorých to oslovilo. Dan Kaiser zase staromódne pripomenul vo svojom texte, že nič z toho, za čo vychválila moderátorka večera a liberálne publikum Merkelovú, nemala táto politička v programe, s ktorým získala mandát vo voľbách (zrušenie jadra, willkomenskultur ani manželstvá pre všetkých), čo je nielen poznámka k stavu nemeckej demokracie, ale aj ďalší rozdiel medzi ňou a Trumpom, o ktorom sa však v médiách píše pomenej.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame