Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. jún 2019

Veľký brat ťa sleduje – už 70 rokov

Veľký brat ťa sleduje – už 70 rokov

Bolo to 8. júna 1949, keď vo vydavateľstve Secker and Warburg vyšiel legendárny román „1984“. Jeho autor George Orwell, ktorý pomaly zomieral na tuberkulózu, ho napísal počas predchádzajúcich dvoch rokov na škótskom ostrove Jura.   

Témy pre antiutópiu o svete, v ktorom totalitný režim dokonale kontroluje životy svojich poddaných, si autor našiel v dobovej praxi Sovietskeho zväzu a Tretej ríše. Toto dielo je však nadčasové a populárne aj preto, že varuje pred subtílnymi totalitnými tendenciami, ktoré neobchádzajú ani demokratické spoločnosti. Stačí si spomenúť aktuálne debaty okolo stopy, ktorú každý z nás zanecháva na internete, ako sa narába s týmito našimi údajmi a ako to môže byť zneužiteľné; napríklad v podobe programu „sociálneho kreditu“ v Číne; ale tiež diskusie o technológii rozpoznávania tvárí všadeprítomnými pouličnými kamerami a podobne.

Viaceré slová, slovné spojenia a frázy z tohto románu sa stali trvalou súčasťou nielen anglického jazyka: Pojmy ako „newspeak“ (teda účelový propagandistický „novojazyk“), „doublethink“ (schopnosť považovať za správne dve protirečivé presvedčenia naraz), „ideozločin“ (myšlienka, ktorá je trestná), „Veľký brat“ (totalitný režim alebo diktátor, ktorý sleduje a riadi životy občanov), či „dvojminútka nenávisti“ (prorežimný rituál, v rámci ktorého musia ľudia ostentatívne dávať najavo svoj hnev voči nepriateľom režimu) a iné.

Dokonca aj autorovo priezvisko (v skutočnosti literárny pseudonym) nadobudlo nový život ako prídavné meno „orwellovský“ v zmysle - vzťahujúci sa na dystopické témy románu „1984“ (najmä v podobe prehnaného dohľadu štátu nad občanmi).

Orwellov román „1984“ je popri románoch „My“ Jevgenija Zamjatina, „Prekrásny nový svet“ Aldousa Huxleyho a „451 stupňov Fahrenheita“ Raya Bradburyho považovaný za vrchol antiutopickej literatúry.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

George Orwell. FOTO – Wikimedia Commons

Odporúčame