Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. jún 2019

Jedna vec Federerovi už asi nikdy nevyjde

Jedna vec Federerovi už asi nikdy nevyjde

Švajčiar Roger Federer vyhral v tenise všetko, čo sa dalo, má tituly zo všetkých najväčších turnajov a prekonal viaceré rekordy „bieleho športu“. Jedna méta však ostane pre 37-ročnú tenisovú superstar s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahnuteľná. Svojho najväčšieho rivala Španiela Rafaela Nadala na grandslamovom turnaji Roland Garros nezdolal v piatok ani po šiesty raz.

Na parížskej antuke odohrali títo dvaja súperi všetky vzájomné zápasy v semifinále (v roku 2005) alebo finále (v rokoch 2006 až 2008 a potom 2011) a vždy v nich uspel Nadal, ktorý tu získal celkovo neuveriteľných 11 titulov. 

Pamätám si, keď v roku 2008 pred začiatkom tretieho vzájomného finále na Roland Garros po sebe komentátor s úsmevom povedal: „Nech to možno Roger ešte ani tento rok nevyhrá, aby mal v budúcnosti o čo hrať.“ 

Federer o rok neskôr skompletizoval svoju zbierku, keď konečne v Paríži triumfoval. Vtedy mu však Nadala odpratal z cesty švédsky tenista Robin Söderling. Šancu mal Federer opäť vo finále proti Nadalovi o dva roky, opäť však neuspel. Ďalšia prišla teraz v roku 2019, keď to už málokto čakal.

Švajčiar posledné tri ročníky turnaja vynechal a nebolo jasné, ako sa mu bude po návrate dariť. Zdalo sa, že k obnoveniu parížskej rivality už nikdy nepríde. Federer s Nadalom sa ale dostali až do semifinále a tenisoví fanúšikovia boli zvedaví, či sa predsa len neudeje menší športový zázrak a Švajčiar na sklonku kariéry Nadala neprekoná.

Ten to však nepripustil a zvíťazil v troch setoch. Obaja opäť predviedli divákom tenisovú genialitu, ktorá vždy sprevádzala ich zápasy, a v niektorých momentoch to pripomínalo to najlepšie z obdobia, keď Roger s Rafom absolútne dominovali svetovému tenisu.

Ktovie, či Federer bude ešte v kariére pokračovať aj o rok, či sa ešte vráti na Roland Garros a či by sa aj v takom prípade ešte stretol v dueli s Nadalom. Je dosť možné, že to bolo v Paríži jeho posledné predstavenie, a tak sa mu sen o porážke španielskeho antukového kráľa nesplní. Vzhľadom na jeho ostatné veľké triumfy ho to však na konci kariéry vôbec mrzieť nemusí.

Prečítajte si tiež: Dôvod prečo nám raz budú chýbať

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame