Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. jún 2019

Steve Bannon: Ak nacionalisti nedobyjú EÚ, Čína zničí Západ

Steve Bannon: Ak nacionalisti nedobyjú EÚ, Čína zničí Západ

Steve Bannon, bývalý hlavný stratég Donalda Trumpa, v týchto mesiacoch cestuje po Európe a so svojou mimovládkou The Movement sa snaží dať dokopy nacionalistické a populistické strany, aby vytvorili v Európskom parlamente akúsi „Super Group“.

S Bannonom sa ešte krátko pred eurovoľbami zhovárali novinári z liberálneho švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung (NZZ), výsledkom je napínavá sonda nielen do myslenia Bannona, ale aj samotného Trumpa.

Podľa Bannona súperia v Európe dve hlavné sily, tábor globalistov na čele s Macronom, ktorého cieľom sú Spojené štáty európske, teda „národy ako správne jednotky centrálnej byrokracie“, proti nim stoja zástancovia vestfálskeho systému, teda národných štátov, ktoré tvoria EÚ, ale takú, ktorá by mala mať viac obchodný než politický charakter.

Bannon ďalej rozvádza, že pre jeho „populisticko-nacionalistický projekt“ je kľúčovou krajinou Nemecko, preto chodí radiť najmä AfD a veľmi ho zaujíma, ako na jeseň dopadnú voľby v troch východonemeckých regiónoch, kde môže táto strana zažiariť.

Steve Bannon verí, že sa práve začína obrat, po eurovoľbách „bude každý deň v Bruseli Stalingradom“, nacionalisti síce ešte nepresadia svoju vôľu, ale vo fragmentovanom europarlamente budú môcť blokovať globalistov. Bannon čelí otázke, či jednotná aliancia nacionalistov v EÚ nie je len fikciou, pretože Európa nie je Amerika, Bannon sa vyhne priamej odpovedi.

Tvrdí, že jeho cieľom nie je EÚ zrušiť, ale zmeniť zvnútra, aby sa Západ postavil svojmu skutočnému existenčnému nepriateľovi, ktorým je Čína. Globálne elity vraj čínsku hrozbu nechcú pripustiť, pretože na vzostupe Číny dobre zarábajú.

Čína je podľa Bannona „totalitárna diktatúra“, jej čipy, roboty a umelá inteligencia sú pre nemecké inžinierstvo „klincom do rakvy“, do roku 2025 bude všetko „made in China“. Preto ho najviac rozčuľuje, že „globalisti sa tvária, akoby bol čínsky vzostup len nejaký druhý termodynamický zákon“. Čínski lobisti sedia pritom v City of London a na Wall Street, ale západná elita z Davosu „sa správa ako roztlieskavačky, je to nechutné“.

Na otázku NZZ, ako vníma hrozbu z Ruska, Bannon vraví, že celkom by stačilo, keby Nemci s Rusmi neuzavreli Nordstream 2. Ale inak je pre neho oveľa menším problémom než Čína, „ruská ekonomika je asi taká veľká, ako ekonomika štátu New York, krajina sa nachádza v demografickej špirále smrti, nevyrába žiadne vyspelé technológie, je to kleptokracia, ktorú riadia zlí chlapíci, má však veľa zbraní, a preto robí starosti v rôznych častiach sveta“.

V závere sa Bannon ešte vyznáva, že jeho najvyššou životnou prioritou je znovuzvolenie Trumpa v roku 2020, „ide o absolútne existenčnú otázku, pre USA aj pre Západ“. A že najlepším miestom, odkiaľ môže dnes Trumpovi pomáhať, je práve Európa.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Steve Bannon, FOTO TASR /AP 

Odporúčame