Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. jún 2019

Proti Babišovi – a nové riziko pre českú opozíciu

Proti Babišovi – a nové riziko pre českú opozíciu

V Prahe sa dnes podvečer koná (konala) demonštrácia proti tamojšiemu premiérovi Babišovi a ministerke spravodlivosti Márii Benešovej, ľudí mobilizuje Babišov podvod s eurofondmi („Všetci kradnú, iba ja čerpám“) a pokus ustáť to a urobiť z jeho konfliktu spor Českej republiky a EÚ. Podľa portálu Echo24 prišlo na Václavské námestie asi 120-tisíc ľudí, vystupovala pestrá zmes ľudí z regiónov, spieval sa protestsong v slovenčine o Babišovi-Burešovi a podobne.

Demonštráciou sa niesli odkazy na Václava Havla, výzvy na vstup do politiky a zmenu pomerov. Demonštranti predviedli rad vtipných aj menej vtipných sloganov, nabudúce chcú demonštráciu zorganizovať na Letnej. Hlavným organizátorom je organizácia s názvom Milion chvilek pro demokracii.

Nehrozí, že by demonštrácia donútila Babiša odstúpiť, môže mať ale dosah na podobu českej opozičnej scény. Na Slovensku máme skúsenosť, ako vznikajú cez rôzne demonštrácie nové politické strany a rastie tým fragmentácia politického spektra. Tú demonštráciu sledujú úplne inak odhodlaní anti-Babišovci medzi voličmi a inak odhodlaní anti-Babišovci v politike, najmä politici ODS a Pirátov. Keďže sami ulicu neorganizujú, práve im vzniká konkurencia.

Video z demonštrácie si možno pozrieť v texte na Echu.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.