Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. jún 2019

Ktorá vláda padne prvá, talianska či nemecká?

Ktorá vláda padne prvá, talianska či nemecká?

Európske voľby spôsobili politické zemetrasenie v dvoch významných štátoch EÚ. V Nemecku dosiahol proces sebazničenia („Selbstzerstörung“ je dnes v nemčine veľmi populárne slovo) SPD nový vrchol. Doterajšia šéfka sociálnych demokratov Andrea Nahles chcela po volebnej katastrofe prinútiť straníkov, aby jej vyjadrili podporu. Udial sa však pravý opak, od vlastných poslancov si musela vypočuť, že je síce fajn, ale na to nemá.

Dotknutá Nahles včera oznámila rezignáciu, čím šokovala straníkov, a tí sa dnes predháňajú v prejavoch zdesenia nad tým, ako nemilosrdne SPD zaobchádza so svojimi lídrami. Nahles bola prvou ženou na čele SPD, razila ľavicovejší kurz, nikam to však neviedlo, pre mladých voličov sú sociálni demokrati nudnou fosíliou, oveľa coolovejšie je voliť Zelených. A robotnícka trieda v starom zmysle slova sa scvrkla a nechce voliť slniečkarskú stranu práce, ale protimigrantskú AfD.

O miere rozkladu SPD svedčí aj fakt, že najambicióznejší politici strany odmietli Nahles nahradiť, ísť do čela SPD sa dnes vníma ako samovražedná misia. Medzitým v SPD zosilnel hlas, že jedinou možnosťou, ako zachrániť stranu pred osudom francúzskych socialistov, je ukončiť koalíciu s CDU/CSU, ísť si po porážku v predčasných voľbách a veriť, že potom sa najstaršia nemecká strana pozviecha. V strane však už nie je toho, kto by zavelil, takže o ďalšom smerovaní rozhodnú emócie v členskej základni.

Z trochu podobného dôvodu sa otriasa aj talianska vláda. Hnutie 5 hviezd utrpelo v eurovoľbách fiasko, kým v opozícii sa mu roky darilo, lebo jeho pravou identitou je iba protest, vo vláde je bezprizorné. V posledných týždňoch len útočí na Mattea Salviniho, čo ho ešte viac oslabuje. Naopak, nabudený eurovíťaz Salvini, ktorý má jasnú ideologickú agendu, už dal jasne najavo, že ak mu koaličný partner neustúpi v troch-štyroch témach, prestane ho to baviť.

Je zrejmé, že Salvini už len hľadá zámienku, ako povaliť populárnu vládu a vyvolať predčasné voľby (len to musí zahrať tak, aby nebol vinníkom) – ako povedal jeden jeho spolustraník, keby ste videli, že ovocie visí tak nízko, nesiahli by ste po ňom? 

Súčasný premiér Giuseppe Conte už chápe, že jeho dni štatistu sa krátia, dnes večer sa chce prihovoriť Talianom – očakáva sa, že vyzve koaličných partnerov, aby sa pokúsili o nový začiatok, lebo inak to už nebude baviť ani jeho. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke taliansky minister vnútra a líder Ligy Matteo Salvini, FOTO TASR/AP 

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.