Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. jún 2019

Václav Benda, 20. výročie smrti

Václav Benda, 20. výročie smrti

Je to 20 rokov, čo zomrel Václav Benda (1946 – 1999), významný český filozof a disident, konzervatívny katolík, ktorý po roku 1989 spojil svoje vnímanie politiky s ODS, čo sa – myslím – ukázalo byť nielen správne, ale v posledných rokoch aj prezieravé a úspešné. Celkom iste to platí od Klausovho vetovania zákona o registrovaných partnerstvách a nástupu viacerých katolíkov do čela ODS, patrí sa spomenúť Petra Nečasa a Petra Fialu.

V ODS sa tiež darí Markovi Bendovi, synovi disidenta Václava Bendu, a darí sa aj konverziám, pred časom konvertoval na vieru Alexander Vondra, bývalý blízky spolupracovník Václava Havla a po posledných voľbách europoslanec, pred ním napr. bývalý premiér Topolánek. 

Benda zostane v pamäti najmä kvôli konceptu paralelnej polis, ktorý patrí k tomu najoriginálnejšiemu, čo v československom disente vzniklo. Bendovu pamiatku si dnes pripomína aj pražský Občiansky inštitút, na ktorého čele stojí ďalší katolík Roman Joch (viac tu), no a na Slovensku by sme nemali zabúdať, že Benda bol azda najviac pro-slovenský spomedzi pražských disidentov, dokázal to viacerými textami a postojmi, o. i. ocenením masívneho úspechu púte na Velehrad, čo opísal v obsiahlej eseji v samizdate Rozmluvy v roku 1986, ako aj docenením veľkej roly, ktorú na Slovensku zohrávala tajná Cirkev, čo si na rozdiel od ŠtB viacerí liberálni disidenti ani nevšimli.

Bendovu pamiatku si treba pripomenúť a jeho dielo poznať. Súbor jeho textov vyšiel v roku 2009 ako Noční kádrový dotazník a jiné boje.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Odporúčame