Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. máj 2019

Kto získa šéfa ECB?

Kto získa šéfa ECB?

EÚ po voľbách do Europarlamentu rieši nielen predsedu a zloženie budúcej Komisie, ale potenciálne ešte dôležitejšiu pozíciu – šéfa Európskej centrálnej banky. Momentálne ním je Talian Draghi, neoficiálne sa očakáva, že prišiel rad na to, aby túto funkciu zastávali Nemci, pričom nemeckým nominantom číslo jeden by mal byť Jens Weidmann (na obr.), šéf nemeckej centrálnej banky posledných 8 rokov.

Nemci sa vôbec tlačia na všetky posty, Weber z EPP by chcel byť šéfom Komisie, o Merkelovej sa hovorí ako možnej kandidátke na prezidentku Európskej rady po Tuskovi, Weidmann je uvadzáný ako jeden z favoritov na šéfa ECB. Samozrejme, uspeje len jeden z nich, resp. Nemecko môže mať len hlavu jednej z vrcholných inštitúcií, nuž a práve na ECB im môže v skutočnosti záležať najviac, naznačuje napr. text vo Financial Times. Pričom doteraz Nemci nemali človeka, ktorý by niesol zodpovednosť za európsku menovú politiku.

Jacques Delors kedysi vravel, že nie všetci Nemci veria v Boha, ale všetci veria Bundesbanke, čo má, pochopiteľne, svoj dôvod.

Weidmann by krotil rolu ECB, aj za jedno z jeho pomyselných negatív sa považuje jeho stanovisko k tzv. Outright monetary transactions, čo je spôsob, ktorým ECB odľahčuje dlhy zdlžených štátov eurozóny, podľa niektorých za cenu porušenia práva EÚ, keďže OMT sa začali používať bez právneho oprávnenia.

Ťažko si predstaviť lepšiu vrcholovú pozíciu pre Nemca ako práve vedenie ECB.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: wikimedia

Odporúčame