Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. máj 2019

Američania tlačia na Erdogana

Američania tlačia na Erdogana

Turecký prezident Erdogan sa ocitol v novom tlaku medzi Moskvou a Washingtonom. Od Američanov Turci kupujú najnovšie stíhačky F-35, chcú kúpiť až 100 bojových lietadiel, prvé štyri už mali byť dodané, tureckí piloti už na nich dokonca cvičia, ale Američania dodávku zadržali. Dôvodom je objednávka protiraketového systému S-400, ktorý Turci kupujú od Rusov.

Američania sú proti, vidia v tom nákupe ohrozenie amerických záujmov (blízkosť Rusov k americkej technike), pritom na konzorciu stíhačiek F-35 sa majú s Lockeed Martin podieľať aj Turci. Američania Turkom povedali, že do konca roku budú v Turecku buď ich stíhačky, alebo ruský systém S-400, určite nie ale obidvoje.

Američania hovoria, že postup Turecka spochybňuje turecké členstvo v NATO, že ide o vec bezpečnosti USA a ich spojencov. Tlačia ale aj Rusi, ak by sa Turci stiahli z nákupu, niektorí pozorovatelia očakávajú, že by to skomplikovalo dohodu medzi Ruskom, Iránom a Tureckom v Sýrii, pričom Rusi by mohli prestať rešpektovať turecké záujmy na severe Sýrie a napr. pritlačiť (čítaj vytlačiť) Turkov z provincie Idlib.

Do toho treba pripočítať striedavé problémy Turecka s ekonomickou stablitou a odkázanosť na investície z Blízkeho východu, plus problém s opozíciou, ktorú chce Erdogan obrať o volebné víťazstvo v Istanbule, kde bol sám kedysi primátorom a kde sa majú opakovať voľby. Nuž, Erdogan hrá na priveľa frontoch.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame