Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. máj 2019

Toto nie je vzbura, toto je rozklad

Toto nie je vzbura, toto je rozklad

Včera Denník N zverejnil list nespokojných košických členov Smeru, ktorí opísali svoju frustráciu z prepadu aj povesti vlastnej strany, pričom Roberta Fica a Roberta Kaliňáka vyzvali na odstúpenie a premiéra Pellegriniho na prevzatie velenia v strane.

Dnes je už zjavné, že nešlo o sóloakciu odchádzajúcej europoslankyne Moniky Smolkovej a zopár jej kolegov, pod list sa podpísali desiatky členov Smeru v dvoch košických okresoch.

Dosiaľ sa vo Ficovej strane nič podobné nestalo a keby sa niečo také náhodou aj v minulosti stalo, vedenie by prepieranie domáceho prádla dôrazne odsúdilo a celá akcia by sa skončila, prv než sa začala. Lenže Smer verzia 2019 je rozkývaná loď, ktorej kapitán ešte síce pevne drží kormidlo, len niektorí námorníci sa rozhliadajú, či už nastal čas skočiť do vody.

Peter Pellegrini aj košické bizniskrídlo s Richardom Rašim a Petrom Žigom výzvu neodsúdili ani sa nepostavili za svojho predsedu. Pellegrini išiel najďalej, keď výzvu s priazňou označil za dôsledok toho, že diskusia v strane dosiaľ neprebehla, preto košickí členovia „pristúpili k verejnému tlaku“, no a on túto diskusiu víta. A ešte pred novinármi dodal, že ak sa v Smere uskutoční zásadná reforma, tak bude dobre, ak nie, „tak sa možno my osobne, ja s vami, stretávať nebudeme“.

Až by sa dalo konšpirovať, či premiér niečo nevedel o zrode tohto košického listu či zo zákulisia nedal zelenú, aby došlo k jeho medializácii. Napokon, biznismeni Žiga a Raši sú jeho najbližšími spojencami, po odchode Kažimíra do NBS tam už nikoho lepšieho nemá poruke.

Problém Pellegriniho je, že v manažérsky riadenej strane, v ktorej sú pravidlá nastavené tak, že vnútornú diskusiu aj budúcu kandidátku Smeru určuje úzke vedenie na čele s Ficom, k žiadnej skutočnej vzbure zdola ani nemôže prísť.

To, čo vidíme, je len prejavom masovej nespokojnosti, ktorá lomcuje Smerom. Tam dole sú totálne demotivované miestne štruktúry, ktoré po 20 rokoch cítia vo svojom okolí najmä opovrhnutie. A tam hore sú frustrovaní jedinci ako Pellegrini či Žiga, ktorí zas cítia, že s dnešným Ficom bežia proti múru či proti vlastným bizniszáujmom.

Len nikto zo zúčastnených nemá páku, ako to zmeniť, tú má len mlčiaci šéf, ktorý sa po eurovoľbách vytratil kamsi za medveďmi. Preto nejde o vzburu, ale o polčas rozpadu, ktorý si odteraz možno budeme môcť vychutnávať aj v priamom prenose.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

FOTO TASR – František Iván

Odporúčame